Ugasić pragnienie

Anna Leszczyńska-Rożek

GN 26/2019 |

publikacja 27.06.2019 00:00

W czasie upałów trzeba dużo pić – wiadomo. Ale co to znaczy dużo? I czy w gorące dni można pić wszystko? A właściwie po co to robić?

Ugasić pragnienie roman koszowski /foto gość

Potrafimy wytrzymać bardzo wysokie temperatury pod warunkiem, że w naszym organizmie znajduje się odpowiednio dużo wody. Bez niej nie działa mechanizm regulacji temperatury, który u człowieka jest dopracowany do perfekcji.

Jak to działa?

System jest prosty i polega na poceniu się. Na powierzchni skóry pojawiają się mikroskopijne kropelki, które odparowując, obniżają temperaturę ciała. Aby woda z postaci ciekłej zamieniła się w gazową, potrzebuje energii (dostarczamy ją na przykład, gdy chcemy zagotować wodę w garnku). W przypadku pocenia się woda sama sobie energię zabiera, ochładzając skórę. By ten system dobrze działał, muszą zostać spełnione trzy warunki. Po pierwsze – nie wolno usuwać potu z powierzchni skóry. Trzeba go zostawić, by wyparował. Inaczej nie schłodzi skóry. Po drugie – powietrze wokół nas musi być suche. Jeśli zawiera dużo pary wodnej, woda z powierzchni skóry nie wyparuje i system chłodzenia nie zadziała. Dlatego w suchym klimacie jesteśmy w stanie wytrzymać znacznie wyższe temperatury niż w wilgotnym. Po trzecie – organizm musi mieć dostęp do wody. Pocenie się wymaga jej bardzo dużo. Gdy wody w ciele zabraknie, nie działa nasz system klimatyzacji, a organizm nie jest w stanie utrzymać stałej temperatury. To może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, ze śmiercią włącznie. Te konsekwencje są szczególnie dramatyczne u osób starszych, dzieci i tych, którzy mają problemy z układem sercowo-naczyniowym.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.