Kosmita z głębin

Magdalena Kawalec-Segond

GN 27/2019 |

publikacja 04.07.2019 00:00

Gdyby poszukiwać na Ziemi kosmitów, ośmiornice byłyby pierwszymi podejrzanymi. Są niepodobne do niczego, co tutaj żyje.

Zwoje ramion ośmiornic są połączone pierścieniem nerwowym, który całkowicie pomija mózg. istockphoto Zwoje ramion ośmiornic są połączone pierścieniem nerwowym, który całkowicie pomija mózg.

Gdy przeprowadzono tę próbę po raz pierwszy, trudno było uwierzyć w jej wynik. Bo oto w akwarium ośmiornica z łatwością znajduje zakręcony słoik i sprawnie go odkręca, by wydobyć znajdujący się w środku przysmak. To imponujący wyczyn! Tego nie zrobi żaden ssak poza naczelnymi, a i to po długim treningu. Człowiek jest zdolny do odkręcenia zakrętki butelki dopiero około 2. roku życia!

Możliwości ośmiornic są większe. Potrafią korzystać z narzędzi, rozwiązywać dość skomplikowane układanki i bawić się ze swoimi opiekunami w kotka i myszkę. 10 lat temu głośna była sprawa półrocznej ośmiornicy Otto z Sea Star Aquarium w Coburgu (Niemcy). Ów spryciarz uwielbiał bawić się w robienie całkowitych ciemności w budynku w ten sposób, że celowo wywoływał zwarcie w instalacji elektrycznej, tryskając wodą wprost w światło umieszczonego wysoko nad nim reflektora. Pozostaje nadal w wielu aspektach sekretem, jak skonstruowana jest inteligencja ośmiornic, najsprytniejszych spośród mięczaków i wszelkich zwierząt. Tajemnicza jest bowiem sama ewolucja głowonogów i wynikająca z niej ewolucja ich inteligencji.

Dostępne jest 26% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.