Iran znowu wzbogaca

Tomasz Rożek

GN 29/2019 |

publikacja 18.07.2019 00:00

Sytuacja na Bliskim Wschodzie robi się coraz bardziej napięta. A tymczasem Iran zapowiedział, że zaczyna wzbogacanie uranu ponad poziom ustalony w międzynarodowym układzie nuklearnym. Co to znaczy? I po co to robi?

Prezydent Iranu Hassan Rouhani podczas wizyty w elektrowni jądrowej w Bushehr. Iran zapowiedział, że zamierza przekroczyć narzucony mu limit wzbogacania uranu. W jakim celu, na razie nie wiadomo. IRANIAN PRESIDENCY OFFICE /epa/pap Prezydent Iranu Hassan Rouhani podczas wizyty w elektrowni jądrowej w Bushehr. Iran zapowiedział, że zamierza przekroczyć narzucony mu limit wzbogacania uranu. W jakim celu, na razie nie wiadomo.

Najpierw dobrze jest poznać polityczny kontekst całej awantury. Bo to, że pomiędzy USA a Iranem nie jest dobrze, wiadomo od dawna. I jest coraz gorzej. Ostatnio Iran stwierdził, że jednostronnie przekracza zapisy tzw. porozumienia atomowego.

Porozumienie atomowe pomiędzy Iranem a sześcioma światowymi mocarstwami zostało podpisane 4 lata temu. Świat nie chciał, by Teheran miał broń jądrową, więc poszedł na ustępstwa w sprawie międzynarodowych sankcji, ale w zamian oczekiwał, że Iran przestanie pracować nad bronią jądrową. Oczywistym znakiem tych prac jest tzw. wzbogacanie uranu. Nie tylko zobowiązano Iran, by tego nie robił, ale zapewniono też prawo wizytowania przez międzynarodowych inspektorów miejsc, w których do takiego wzbogacania miałoby dochodzić. Trudno powiedzieć, czy Iran do zapisów porozumienia się stosował. Izraelski rząd od początku twierdził, że próba dogadania się z Iranem to błąd. Tak też uważali niektórzy politycy w USA, w tym Donald Trump, który ostatecznie w połowie 2018 roku „wyprowadził” USA z porozumienia z Iranem. W konsekwencji na Iran zostały nałożone sankcje skutkujące np. zakazem kupowania od Teheranu ropy naftowej. A handel ropą jest jednym z głównych źródeł dochodu tego państwa.Mimo zapewnień innych sygnatariuszy porozumienia atomowego nie udało się znaleźć sposobu na przekonanie USA, by od sankcji odstąpiły; nie udało się ich również ominąć. W związku z tym Iran uznał, że nie ma obowiązku przestrzegania traktatu. I – jeżeli wierzyć zapewnieniom irańskich władz – teraz wzbogaca uran ponad poziom, który był zapisany w porozumieniu atomowym.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
  • Zobacz więcej w bibliotece
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.