Pseudobadania na zdrowie?

Magdalena Grudzień

GN 32/2019 |

publikacja 08.08.2019 00:00

Czy popularny ostatnio biorezonans i badanie żywej kropli krwi mogą powiedzieć coś o stanie naszego zdrowia?

Osoby reklamujące badania na stronach internetowych najczęściej uśmiechają się do nas w uniformach  i ze stetoskopem. istockphoto Osoby reklamujące badania na stronach internetowych najczęściej uśmiechają się do nas w uniformach i ze stetoskopem.

Nauka oferuje wiele badań. Standardowa ścieżka zdrowia nie jest jednak prosta. W pierwszej kolejności na specjalistyczne badania musi nas skierować odpowiedni lekarz, a wiadomo, że kolejki i czas oczekiwania są długie. Na diagnostykę taką jak rezonans magnetyczny czy tomograf komputerowy czeka się czasami kilka tygodni, a nawet parę miesięcy. Jeśli chcemy dostać się do lekarza bez kolejki, musimy zapłacić za wizytę, a do tego doliczyć koszt zleconych badań. Stawianie diagnozy trwa czasami miesiącami, a nawet latami.

Kuszące oferty

Kiedy zrezygnowani odsyłani jesteśmy od jednego specjalisty do drugiego, ulotka z ofertą: „Jedno badanie zastąpi ponad dwadzieścia badań laboratoryjnych. Zrób już dzisiaj, bezpłatnie” staje się bardzo kusząca. Innym sposobem werbowania potencjalnych chętnych na diagnozę jest kontakt telefoniczny. Najczęściej dzwoni osoba, która proponuje bezpłatne badanie. Dzięki niemu dowiedzieć się można, na co chorujemy, czy organizm jest zarażony bakterią lub pasożytem. Czy brakuje nam jakichś pierwiastków lub witamin, męczy nas stan zapalny lub alergia.

To wszystko można rzekomo wyczytać z badania wykonywanego na jednym urządzeniu. Na rynku pojawia się szeroki wachlarz ofert tego typu pseudobadań. Najbardziej popularne są biorezonans czy badanie żywej kropli krwi. Jak wyglądają te pseudobadania?

Biorezonans

To metoda wykorzystująca drgania elektromagnetyczne organizmu człowieka. Urządzenie zostało opracowane przez Franza Morella i jego zięcia Ericha Raschego w 1977 roku. Biorezonans wprowadzony został na rynek jako terapia MORA. Jej działanie bazuje na maszynie nazwanej E-Meter, używanej przez scjentologów. W jaki sposób wykonywane jest badanie? Pacjent trzyma dwie elektrody (metalowe gałki) w dłoniach i opiera stopy na dwóch innych elektrodach. Drgania trafiają do aparatu, następnie są analizowane i przetwarzane przez program komputerowy. Co producenci i ośrodki specjalizujące się w pseudobadaniach proponują swoim klientom? Diagnostykę alergii pokarmowych, chorób skórnych, stanów zapalnych organizmu, zatruć metalami ciężkimi oraz testy na obecność bakterii, grzybów czy wirusów. Poza diagnostyką oferują szeroką gamę kosztownych terapii chorób, które wykryje urządzenie.

Oferta przypomina scenariusz filmu science fiction. Jedno urządzenie, które diagnozuje tyle chorób. Jego wynalazca powinien dostać Nagrodę Nobla. Dlaczego więc jej nie otrzymał? Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź: ponieważ jest to oszustwo. Na pierwszej, darmowej wizycie aparat zawsze wykryje jakąś dolegliwość. Grzybicę układową, chorobę wirusową albo uczulenie na gluten. Czasami diagnoza obejmuje kilka, a nawet kilkanaście czynników odpowiadających za złe samopoczucie, wykazane na kolorowym wyniku pełnym tabelek i wykresów. Dane przedstawione są najczęściej w formie procentowej. Potem proponowana jest terapia, za którą trzeba zapłacić. Koszty badań zaczynają się od 100 zł, a wizyty od 50 zł w zależności od dolegliwości. „Specjaliści”, którzy sprzedają nam tego typu badanie i się pod nimi podpisują (bądź też nie), zazwyczaj nie mają nic wspólnego z medycyną.

Żywa kropla krwi

Kolejnym popularnym badaniem, które wywołuje ciarki na plecach lekarzy, jest badanie żywej kropli krwi. Ośrodki, które je przeprowadzają, nazywają to „naukowym testem mikroskopii i oceny biologicznego środowiska człowieka”. Jak ono przebiega? Od pacjenta pobiera się kroplę krwi z palca i ogląda ją pod mikroskopem. Potem pokazywane są obrazy spod mikroskopu, na podstawie których ocenia się stan zdrowia pacjenta. Co można w ten sposób wykryć i zobaczyć? Rzekomo nie tylko pasożyty, bakterie i grzyby, ale także aktywność i jakość krwinek czerwonych oraz białych, stopień zakwaszenia organizmu, niedobory witamin, a nawet stan narządów wewnętrznych. Oczywiście ośrodki przeprowadzające badanie proponują również oczyszczanie organizmu z wolnych rodników oraz całą terapię, która pozwoli pozbyć się wszystkich dolegliwości.

Nie daj się nabrać

Dla prawdziwej i miarodajnej oceny stanu zdrowia naszego organizmu wykonuje się morfologię krwi obwodowej z rozmazem barwionym, który zostaje poddany ocenie hematologicznej i łącznie z wynikiem morfologii daje pełen obraz naszego układu krwiotwórczego. W tej wstępnej diagnostyce można stwierdzić m.in. choroby układu krwionośnego, stany zapalne oraz anemię. Dodatkowo można wykonać badanie CRP, którego podniesione parametry wskazują na stan zapalny organizmu wywołany przez zakażenie bakteryjne. Badania te wykonywane są przez wykwalifikowany personel medyczny.

Niemożliwe jest, by w badaniu żywej kropli krwi zobaczyć pasożyty. Dlaczego? Ponieważ większość tych, którymi możemy się zarazić w Polsce, to pasożyty układu pokarmowego. Te, które powodują zakażenia krwi i które można zobaczyć w rozmazie krwi, wywołują malarię u osób, które wróciły z Afryki. Można się też ewentualnie zarazić bardzo rzadko występującym w naszym klimacie pierwotniakiem atakującym krwinki – Babesia microti (do tej pory jeden przypadek zarażonego człowieka w Polsce). Nie zobaczymy w takim badaniu także wirusów, grzybów czy bakterii. Do specyficznych i ciężkich stanów, które zazwyczaj świadczą o poważnym zakażeniu, dochodzi w stanach septycznych, które doprowadzają do wstrząsu i wielonarządowej niewydolności. Stan taki spotykany jest u ciężko chorych pacjentów leżących na oddziałach intensywnej terapii.

Każde badanie diagnostyczne, które świadczy o stanie naszego zdrowia, powinno być wykonywane w laboratorium medycznym. Jest to jedyne rzetelne miejsce, w którym mamy bogatą ofertę diagnostyczną, od badań immunologicznych, genetycznych, po badania mikrobiologiczne czy parazytologiczne. W laboratorium analitycznym wykonamy morfologię krwi, poziomy hormonów, glukozy, a także badania serologiczne i wiele innych.

Kilkustronicowy raport oceny zdrowia naszego organizmu z pseudobadań może naprawdę wystraszyć, i to właśnie na strachu bazują tego typu metody (biorezonans i badanie żywej kropli krwi). Pieniądze, które na nie – i na całą późniejszą terapię – wydajemy, są bardzo duże, a jej efekty nie są w żaden sposób sprawdzane. Popularność ośrodków, które proponują biorezonans bądź badanie żywej kropli krwi, z roku na rok wzrasta. Zastanówmy się więc, zanim zaufamy osobom, które nam je proponują. Najczęściej nie mając wykształcenia medycznego, na stronach internetowych uśmiechają się do nas w uniformach ze stetoskopem. Badania te w żaden sposób nie obrazują rzeczywistego stanu zdrowia, a terapie, które są proponowane, w dużej mierze opierają się na leczeniu metodą placebo, czyli podawaniu obojętnych dla organizmu preparatów.•