Odnowa biologiczna

Magdalena Kawalec-Segond

GN 33/2019 |

publikacja 15.08.2019 00:00

Jak wspierać zmęczony i zaniedbany organizm?

Odnowa biologiczna Jacek Turczyk /PAP

Odnowa biologiczna to wykorzystanie różnego typu metod z zakresu fizjo- i fizykoterapii, kosmetologii oraz psychologii w celu regeneracji organizmu. Gdyby organizm był chory, należałaby mu się terapia, a następnie odpowiednia rehabilitacja. Problem byłby medyczny. Kiedy mamy do czynienia z przemęczeniem, stresem, obniżeniem formy, gdy popełniliśmy wiele błędów dietetycznych czy higienicznych, wystarczy odnowa. Może być ona pożyteczna, a czasem bywa konieczna.

Regeneracja

Bioregeneracja ma stopniowo i mądrze wspomagać walkę organizmu z codziennymi bolączkami. Pomaga też przygotować się do wyzwań w przyszłości. Odnowa biologiczna ma nie tylko odprężyć i pozwolić przyjemnie spędzić czas. Jej celem jest przypomnienie nam o roli harmonii w życiu. Gdy równowaga psychiczna i fizyczna ulegają pewnemu zaburzeniu, odnowa biologiczna może pomóc ją przywrócić.

Czy jest to hołdowanie ciału i jego zachciankom? Jeśli ktoś „leczy stres” alkoholem i czekoladą, to z pewnością tak jest. Poczucie relaksu jest wtedy złudne i krótkotrwałe. Mózg po takiej doraźnej „operacji” jest zalany cukrem lub odwodniony. Odnowa zaś opiera się na naszej biologii i psychologii. Jej celem jest dostarczanie poczucia zrelaksowania i odprężenia. Stąd istnienie specjalnych miejsc, gdzie najczęściej w samotności można oddawać się odnowie biologicznej. Miejsca takie (zwane SPA) dają, czy raczej sprzedają, krótkotrwałe poczucie komfortu, bycia obsługiwanym. Wystrój, kolorystyka, oświetlenie, zapachy, dźwięki, zwłaszcza muzyka, są w SPA tak dobrane, by nasze zmysły mogły przestawić się z trybu „czuwania” na „regenerację”. Także proponowane zabiegi, zwłaszcza masaże i kąpiele, mają odprężyć nasz największy organ zmysłów – skórę pełną receptorów czuciowych.

Dostępne jest 28% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.