Neandertalczycy byli macho

PAP |

publikacja 10.07.2010 10:34

Neandertalczycy byli silnie umięśnieni, ponieważ mieli bardzo wysoki poziom testosteronu - wynika z badań opublikowanych na łamach "Archaeology, Ethnology & Anthropology of Eurasia".

Neandertalczycy byli macho wikipedia (PD) Dziecko neandertalczyka zrekonstruowane na podstawie pozostałości z Gibraltaru przez Instytut Antropologii Uniwersytetu w Zurychu

Neandertalczycy, najbliżsi krewniacy człowieka, którzy wyginęli około 30 tys. lat temu, mieli silnie rozwiniętą masę mięśniową. Zdaniem badaczy pracujących pod kierunkiem Marii Miednikowej z Rosyjskiej Akademii Nauk, spowodowane to było bardzo wysokim poziomem testosteronu.

Naukowcy oparli swoje wnioski na analizie kości ramieniowej osobnika sprzed około 100 tys. lat, którego szczątki znaleziono niedaleko Chwalińska w Rosji. W badaniach zastosowano tomografię komputerową w celu poznania wewnętrznej struktury kości.

Jak wyjaśnia Miednikowa, masa mięśniowa neandertalczyków była dużo większa niż u współczesnych ludzi. Dotyczyło to nie tylko mężczyzn, ale i kobiet neandertalskich. Jej zdaniem odpowiadały za to różnego rodzaju czynniki, m.in. geny, klimat i wybitnie mięsna dieta.

Jak opowiada Miednikowa, przekładało się to np. na sposób polowania neandertalczyków. "Powszechną metodą zabijania zwierząt był bezpośredni kontakt z ofiarą. Zamiast zabijać zdobycz za pomocą łuku i strzał, neandertaczycy woleli angażować się w kontakt twarzą w twarz. Na mamuty polowali wbijając długie, cienkie włócznie prosto w ciało zwierząt" - opisuje badaczka.