Nadzieja dla chorych na jaskrę

PAP |

publikacja 22.10.2019 14:15

Małoinwazyjne implanty jaskrowe wszczepiono sześciu chorującym na jaskrę pacjentom Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - podała we wtorek placówka.

Światło ciała - oko Józef Wolny /Foto Gość Światło ciała - oko

"Implant jaskrowy wszczepia się od zewnątrz, tym samym nie musimy wykonywać czynności wewnątrz gałki ocznej. Jest metodą bezpieczną, ponieważ implant jest wprowadzany przez mały, półmilimetrowy tunel śródtwardówkowy" - powiedziała prof. Ewa Mrukwa-Kominek, która wraz z zespołem przeprowadziła zabiegi.

Zabieg ten jest traktowany jako miniinwazyjna chirurgia jaskry, co oznacza zmniejszenie ryzyka ciężkich powikłań, które mogą wystąpić w tradycyjnej, manualnej chirurgii jaskry.

Zastosowany implant Preserflo MicroShunt, jako jedyny implant jaskrowy dostępny na rynku, jest wykonany z niezwykle biokompatybilnego materiału, który od ponad 20 lat jest z powodzeniem stosowany do pokrywania stentów stosowanych w zabiegach kardiologicznych.

Wszczepienie implantów jaskrowych jest możliwe w ramach dwóch procedur finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kolejne wszczepienia w katowickim szpitalu są planowane jeszcze w tym roku.

Upraszając: jaskra spowodowana jest nadmiernym ciśnieniem w gałce ocznej. Sytuacja taka niszczy nerw wzrokowy. Implant pozwala zmniejszyć ciśnienie w oku, a tym samym hamuje chorobowy proces.

Anna Gumułka/red.