Suma niedoskonałości

Bartosz Walter

GN 47/2019 |

publikacja 21.11.2019 00:00

Przyzwyczailiśmy się do myśli, że otaczająca nas przyroda nieustannie się zmienia i podlega ciągłej ewolucji. Czy podobnie jest w przypadku wytworów naszej cywilizacji?

Suma niedoskonałości Anegdoty często kryją w sobie całkiem prawdopodobne – choć przerysowane – wytłumaczenie przyczyn różnych zjawisk. GARY I ROTHSTEIN /EPA/pap; pixabay

Wyniki badań pokazują, że kolejne pokolenia wszystkich organizmów żywych dostosowują się do zmieniającego się otoczenia, dzięki czemu żyją dłużej i mogą mieć więcej potomstwa. Mówiąc w skrócie: odnoszą sukces w rywalizacji z innymi gatunkami i z mniej przystosowanymi krewniakami. Ponieważ jednak zmiany ewolucyjne zachodzą chaotycznie, kolejne pokolenia wraz z cennymi genami zwiększającymi szanse na sukces często dziedziczą cechy nieprzydatne. I choć kiedyś pozwoliły one dalekim przodkom organizmów skutecznie walczyć o przeżycie, obecnie są jedynie genetyczną pamiątką z odległej przeszłości. Dla człowieka takim narządem szczątkowym jest np. ząb mądrości, a dla wieloryba – kończyny dolne, schowane głęboko pod skórą. Wszystkie organizmy, które znamy, są wynikiem nałożenia się wielu ewolucyjnych zmian: przydatnych, zbytecznych i szkodliwych. Są sumą niedoskonałości.

Akceptujemy myśl o ewolucji w przyrodzie, ale zupełnie inaczej myślimy o wytworach naszej cywilizacji. Obserwując samolot, samochód czy sondę kosmiczną, wyobrażamy sobie, jak precyzyjnie trzeba było je zaprojektować, wykonać, przetestować. Widzimy specjalistów, którzy powoli tworzą rzeczy wielkie, zaczynając od pomysłu, przez niewielki prototyp, aż do efektu końcowego. Tak rzeczywiście bywa. Jednak gdy rozejrzymy się wokół siebie, zobaczymy wiele przedmiotów i rozwiązań technicznych, które opierają się na zmodyfikowanych i doraźnie poprawianych pomysłach sprzed wielu lat. Stanowią one sumę wielu niedoskonałych decyzji, które nakładały się na siebie i dały efekt, który do dziś kształtuje nasze życie.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
  • Zobacz więcej w bibliotece
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.