Niesamowity świat przyrody. Noc Biologów w Lublinie

ag

publikacja 11.01.2020 08:00

Jak wygląda ludzki mózg, co to jest DNA i jak je zobaczyć, świat mikroorganizmów i całkiem sporych robali - wszystko na wyciągnięcie ręki podczas kolejnej edycji "Nocy Biologów", jaka odbyła się na UMCS i KUL.

Przyroda na wyciągnięcie ręki podczas "Nocy Biologów". Agnieszka Gieroba /Foto Gość Przyroda na wyciągnięcie ręki podczas "Nocy Biologów".

To akcja, która ma odsłonić przed szeroką publicznością tajemnice niezwykle bogatego i skomplikowanego świata żywych organizmów, którego zrozumienie jest kluczem zarówno do naszego zdrowia, jak i do największych odkryć technologii przyszłości.

Tłumy chętnych odwiedziły Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS, by zobaczyć z bliska skomplikowany świat roślin, zwierząt, bakterii i ludzkiego ciała. - To kolejna taka akcja, która odbywa się w wielu miejscach w Polsce. Okazuje się, że to, co oferowane jest nocą czy też późnym popołudniem, cieszy się większym zainteresowaniem, niż to, co można zobaczyć za dnia. Nasze zaproszenie na Wydział Biologii i Biotechnologii jest skierowane do wszystkich zainteresowanych otaczającym nas światem i naszym życiem wewnętrznym, czyli tym, czego nie widać na zewnątrz, a co jest częścią naszego życia - mówi dr Joanna Strubińska z UMCS.

Nauka fascynuje już najmłodszych.   Agnieszka Gieroba /Foto Gość Nauka fascynuje już najmłodszych.

IX edycja "Nocy Biologów" 2020 została uroczyście zainaugurowana w "Galerii pod Palmą" w holu budynku Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS. Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy fotograficznej pt. "Człowiek i przyroda".

"Noc Biologów" to cała seria inicjatyw popularyzujących nauki biologiczne. Podczas wydarzenia pracownicy i studenci otworzyli dla gości drzwi WBiB, aby zaprezentować: 5 wykładów, 4 wystawy, zajęcia terenowe oraz 24 projekty o charakterze zajęć laboratoryjnych, warsztatów lub pokazów.

Szkielet pytona tygrysiego.   Agnieszka Gieroba /Foto Gość Szkielet pytona tygrysiego.

Tematyka zajęć tegorocznej "Nocy Biologów" była bardzo szeroka: od skutków ocieplenia klimatu przez warsztat biologa terenowego po elektryczne rośliny czy nowotwory. Prowadzący zajęcia nauczyli gości, jak zrobić jogurt, zostać detektywem, rozszyfrować swoje zmysły czy wykonać naturalny lek. W programie znalazły się zarówno nowości, jak i pozycje, które od lat przyciągają tłumy chętnych - "Noc Biologów" zyskała sobie bowiem wierne grono sympatyków i entuzjastów zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych mieszkańców Lubelszczyzny.

Tego dnia Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS odwiedza zwykle ok. 2 tys. osób, a sztab ludzi zaangażowanych w organizację imprezy liczy prawie 300 osób (w tym ponad 200 studentów).