Rekordowo dużo nietoperzy

PAP |

publikacja 15.01.2020 10:28

38,910 tys. nietoperzy zimuje w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU).

Nocek rudy me / CC-SA 2.5 Nocek rudy
W Polsce występują 22 gatunki nietoperzy. Wszystkie są w Polsce objęte ochroną

To rekordowy wynik w historii monitoringu ich liczebności, prowadzonego w tym miejscu od 1999 r. przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Liczenie nietoperzy w tym największym z polskich zimowisk nietoperzy, a zarazem jednym z największych w tej części Europy odbyło się w sobotę dziewiąty raz. Zawsze jest realizowane w drugi weekend stycznia.

W akcji wzięło udział 70 osób. Wśród nich byli chiropterolodzy z 12 krajów. Podzieleni na grupy dokładnie sprawdzali zakamarki poziemnych fortyfikacji, a w piątek również naziemne obiekty MRU.

Po wstępnym zliczeniu zebranych danych okazało się, że w tym sezonie zimuje tam 38,910 tys. nietoperzy dziewięciu gatunków. To o prawie 3 tys. więcej niż przed rokiem - poinformował w niedzielę PAP dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

"Ten znaczący wzrost jest spowodowany głównie wzrostem liczebności nocka dużego, który jest gatunkiem ciepłolubnym i preferuje w okresie zimowym temperaturę od 7 do 9 stopni Celsjusza. Podziemia przez globalne ocieplenie mają teraz taką temperaturę. Kiedyś nie miały, były znacznie zimniejsze. Dlatego też nocków dużych przybywa" - powiedział Kokurewicz.

W jego ocenie rosnąca liczba nietoperzy w MRU jest potwierdzeniem dobrych warunków środowiskowych panujących w woj. lubuskiego. Większość gatunków zimujących w MRU jest związana z lasami i z wodami, a tych w regionie nie brakuje.

"Owady występujące w lasach i nad wodą są główną bazą pokarmową nietoperzy na tym obszarze. Podobnie jak w minionych latach liczenie wykazało, że dominują nocki duże i rude oraz nocki Natterera. Z kolei najrzadsze z gatunków to nocki Bechsteina i nocki łydkowłose" - dodał Kokurewicz.

Liczenia nietoperzy w MRU odbywają się od 1999 r. Mają na celu nie tylko badanie biologii tych latających ssaków, ale również ich ochronę. Nadzór nad tymi działaniami sprawuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Polska ma obowiązek składania Komisji Europejskiej co pięć lat raportu o stanie cennych przyrodniczo siedlisk i gatunków objętych ochroną w ramach obszarów Natura 2000, a do takich należy kompleks MRU. Jego większa część ma również status rezerwatu przyrody.

Na podziemną część MRU składa się system korytarzy, tunelów i komór (o łącznej długości 32 km) oraz naziemnych bunkrów. Kompleks zbudowali Niemcy w latach 30. XX wieku i w czasie II wojny światowej. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ joz/