Gowin: Musimy jako państwo przygotować się na drugą fazę walki z koronawirusem

PAP |

publikacja 26.03.2020 20:56

Musimy jako państwo przygotować się na drugą fazę walki z koronawirusem, która powinna polegać na otoczeniu szczególną opieką grup najbardziej zagrożonych; reszta społeczeństwa musi wrócić do swoich obowiązków - powiedział w czwartek wicepremier Jarosław Gowin.

Gowin: Musimy jako państwo przygotować się na drugą fazę walki z koronawirusem Roman Koszowski /Foto Gość

"Musimy jako państwo, społeczeństwo przygotować się na drugą fazę walki z koronawirusem" - podkreślił Gowin w wywiadzie udzielonym portalowi wpolsce.pl. "Ona powinna polegać na tym, że szczególną opieką otaczamy grupy najbardziej zagrożone - to znaczy seniorów i osoby z chorobami takimi, jak choroba wieńcowa, cukrzyca itd. (...) Natomiast reszta społeczeństwa musi wracać stopniowo do swoich codziennych obowiązków, bo inaczej polskie państwo, polska gospodarka uległaby załamaniu" - oświadczył minister nauki.

Jak podkreślił, według krzywej wzrostu zachorowań najbliższe dwa tygodnie przyniosą apogeum zachorowań, a po świętach ta krzywa powinna spadać. "W ciągu kilkunastu najbliższych dni powinniśmy zrobić wszystko, aby zdusić tę epidemię, obniżyć tempo wzrostu zachorowań, a potem szybko - chociaż stopniowo - wrócić do normalnego funkcjonowania państwa i gospodarki" - powiedział wicepremier.