Osocze lekarstwem na COVID-19?

PAP/AJM

PAP |

publikacja 08.04.2020 15:00

Służby medyczne Korei Płd. przygotowują wytyczne dotyczące wykorzystania osocza pobranego od wyleczonych pacjentów w terapii Covid-19; po podaniu osocza wyzdrowiały dwie osoby, które były w ciężkim stanie - podały miejscowe media.

Koronawirus TPHeinz z Pixabay Koronawirus
Według gazety w obu przypadkach postępu choroby nie powstrzymała terapia lekami przeciwwirusowymi, ale dopiero po podaniu osocza odnotowano poprawę

Nie ma obecnie pewności, czy podawanie pacjentom osocza osób, które już wyzdrowiały i zdążyły wytworzyć przeciwciała przeciwko koronawirusowi, może być skuteczną terapią wszystkich zakażonych - zaznacza jednocześnie południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Po podaniu osocza wyzdrowiało jednak dwoje zakażonych koronawirusem pacjentów w wieku 67 i 71 lat z ciężkim zapaleniem płuc - wynika z raportu opublikowanego przez grupę lekarzy z jednego ze szpitali w Seulu w piśmie "Journal of Korean Medical Science".

"Mimo ograniczeń, nasze przypadki sugerują, że osocze od osób wyleczonych z Covid-19 może być dodatkową możliwością w terapii pacjentów bez powodowania żadnych poważnych skutków ubocznych" - napisali autorzy artykułu, zaznaczając, że potrzebne są dalsze badania.

Dziennik "Korea Times" podał, powołując się na przedstawicieli szpitala, że pacjenci byli w stanie krytycznym. Według gazety w obu przypadkach postępu choroby nie powstrzymała terapia lekami przeciwwirusowymi, ale dopiero po podaniu osocza odnotowano poprawę.

Wicedyrektor Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC) Kwon Jun Wuk powiedział we wtorek dziennikarzom, że w ciągu kilku dni opracowane zostaną wytyczne dotyczące terapii z wykorzystaniem osocza. Służby medyczne zastosują te wytyczne w szpitalach po zebraniu opinii ekspertów - dodał.

Wcześniej osocze wykorzystywano w leczeniu pacjentów z Covid-19 w Chinach. Jeden z lekarzy zajmujących się tam ciężkimi przypadkami choroby ocenił w rozmowie z PAP, że osocze było najskuteczniejszą wypróbowaną przez niego metodą oczyszczania organizmu z wirusa.W Wuhan, gdzie takze zastosowano tę metodę wobec 10 ciężko chorych pacjentów objawy ustąpiły lub stan pacjentów uległ znacznej poprawie w ciągu trzech dni.

Metodę - według brytyjskiego portalu Daily Star - stosowane jest także na Wyspach.

Lekarze nie dysponują obecnie lekiem działającym konkretnie przeciwko koronawirusowi, którego skuteczność byłaby naukowo potwierdzona. Trwają jednak badania nad szczepionkami i wykorzystaniem przeciwko Covid-19 niektórych istniejących leków antywirusowych.