Pamięć bez mózgu

Mariusz Gogól

GN 31/2020 |

publikacja 30.07.2020 00:00

Nasza głowa to biblioteka pełna wspomnień. Jednak pamięć nie jest zarezerwowana tylko dla nas. Wiadomo, że domowe zwierzęta również ją mają. Ostatnie badania naukowców z San Diego wskazują, że pamięć mogą mieć również organizmy jednokomórkowe – bakterie. Co ciekawe, przywołują wspomnienia w podobny sposób jak my.

Pamięć bez mózgu istockphoto

Tak, pamiętam! Na pewno wiele razy zdarzyło ci się potwierdzić, że coś, co stało się dawno temu, cały czas siedzi w twojej głowie. To mógłby być prezent od dziadka czy wspomnienia z trudnej lekcji fizyki, którą trzeba było jakoś przetrwać w szkole. To zasługa pamięci, która, kryjąc się w mózgu, skrzętnie notuje różne wydarzenia czy też nabywane umiejętności. Jej zasługą jest to, że potrafisz przeczytać ten tekst.

Ostatnie doniesienia naukowców z San Diego są zaskakujące: do zapamiętania zdarzeń z przeszłości mózg wcale nie jest potrzebny. Oczywiście jest jeszcze drugi warunek – trzeba być bakterią. Jak wynika z prowadzonych badań, bakterie, w zależności od wcześniejszego doświadczenia, inaczej reagują na podany pokarm niż towarzysze, których nic szczególnego nie spotkało.

Gdzie kryje się pamięć bakterii?

Bakterie mają różną budowę, ale zasadniczo można ją uogólnić do dość prostego schematu. W środku, w centralnym punkcie znajduje się kolisty materiał genetyczny. Wokoło rozsiane są rybosomy, będące małymi fabrykami, na których tworzone są białka. Rozrzucone są również inne potrzebne do życia struktury – mniej lub bardziej skomplikowane. Budowa powierzchni zależy od typu bakterii. Do zrozumienia tego schematu wystarczy informacja, że otoczone są błoną komórkową. To właśnie dzięki procesom, które dzieją się w obrębie tej warstwy, bakterie mogą pamiętać przeszłość.

Dostępne jest 33% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.