Powstaje serwis internetowy poświęcony badaniom w jaskiniach

PAP |

publikacja 06.01.2021 06:00

W Międzynarodowym Roku Jaskiń i Krasu badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego przygotują specjalny serwis internetowy poświęcony badaniom w jaskiniach. Po ustaniu pandemii planują także spotkania połączone ze zwiedzaniem jaskiń, konferencje terenowe, czy obozy naukowe.

Wejście do jaskini HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość Wejście do jaskini

Rok 2021 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Jaskiń i Krasu. W związku z tym Uniwersytet Wrocławski, jeden z ważniejszych ośrodków w Europie Środkowej zajmujących się badaniami jaskiń, zaplanował szereg akcji.

Profesor Krzysztof Stefaniak, paleontolog z Uniwersytetu Wrocławskiego zwrócił uwagę, że jaskinie na obszarze Sudetów i w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej były badane już przez naukowców z Koeniglische Universitaet zu Breslau w XIX wieku i na początku XX wieku.

"Po 1945 polscy badacze z naszej uczelni włączyli się w tę tematykę badawczą. Nie chodzi tylko o badania geologiczne. Pracowały i pracują interdyscyplinarne zespoły połączonych sił geologów, geografów, paleontologów, ale także biologów i archeologów" - dodał profesor.

Nowy etap badań jaskiń na Dolnym Śląsku rozpoczęło w 1966 r. spektakularne odkrycie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Od samego początku badania prowadzono pod egidą Uniwersytetu Wrocławskiego, we współpracy z uczelniami z Wrocławia i innymi ośrodkami w kraju i za granicą.

"I jeszcze wiele jest do odkrycia i pokazania - planujemy wspólnie z włodarzami jaskiń w przyszłym roku uruchamiać nowe atrakcje dla zwiedzających. Chcemy tłumaczyć, dlaczego, dzięki specyficznemu mikroklimatowi jaskiń, to miejsca unikalne np. dla odkryć archeologicznych czy paleontologicznych" - podkreślił prof. Stefaniak.

Do współpracy w przyszłorocznym programie Uniwersytet Wrocławski zaprosił opiekunów dolnośląskich jaskiń udostępnianych turystom: Jaskini Niedźwiedziej i Jaskini Radochowskiej. Do naukowców dołączą także speleolodzy i organizacje zajmujące się ochroną i badaniem krasu. Prace te będą prowadzone na szeroką skalę - powstaną międzynarodowe zespoły naukowców z Polski, Ukrainy, Czech i innych krajów.

Z uwagi na trwającą pandemię pierwsze miesiące tego roku naukowcy poświęcą na szeroko zakrojone akcje edukacyjne i popularyzatorskie w sieci. "Opowiemy Polakom, co wiemy o jaskiniach, wprowadzimy ich w tajemniczy i mroczny świat znany dotąd głównie nietoperzom. Podkręcimy eksploracyjny apetyt. Gdy uporamy się z koronawirusem - w drugiej części roku - będziemy mogli dzieciom i dorosłym pokazać te cuda. Odkryć nasze jaskiniowe karty" - zapowiadał profesor Stefaniak.

Na początku roku zaplanowano cykle konferencji, wykładów, filmów, prezentacji publikowanych w serwisie, a gdy sytuacja pandemiczna zostanie opanowana - naukowcy w Sudetach czy Jurze Krakowsko-Wieluńskiej będą organizować spotkania połączone ze zwiedzaniem, konferencje terenowe, obozy naukowe i dydaktyczne. (PAP)

Agata Tomczyńska