Uratowali i matkę i dziecko

PAP |

publikacja 08.01.2021 21:22

Dwie przeprowadzone jednoczasowo operacje - cesarskiego cięcia i zaopatrzenia rozwarstwionej aorty, przeprowadzone w Śląskim Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu, uratowały życie 26-letniej kobiety i jej dziecka.

Operacja HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość Operacja
Zdjęcie ilustracyjne

Jak poinformował we wtorek PAP szef zespołu operacyjnego i kierownik działającej w tym szpitalu Katedry Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. Tomasz Hrapkowicz, zarówno matka, jak i dziecko czują się dobrze i jeszcze we wtorek mają opuścić szpitale, w których spędzili ostatnie dni.

Pod koniec grudnia 26-latka w zaawansowanej, przebiegającej wcześniej prawidłowo ciąży zgłosiła się na szpitalny oddział ratunkowy, skarżąc się na ból w klatce piersiowej i osłabienie. W Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej zdiagnozowano u niej ostre rozwarstwienie aorty - stan bezpośrednio zagrażający życiu zarówno ciężarnej, jak i płodu. Tamtejsi lekarze nawiązali kontakt ze specjalistami w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, którzy zaplanowali leczenie.

"U tej pacjentki konieczne było usunięcie rozwarstwionej aorty i wszczepienie w to miejsce protezy naczyniowej. W tym celu trzeba po otwarciu klatki piersiowej zastosować krążenie pozaustrojowe i obniżyć temperaturę ciała pacjentki. Szczęśliwie ciąża była praktycznie donoszona - to był 36. tydzień. Optymalnym rozwiązaniem było zakończenie ciąży przez cesarskie cięcie i natychmiastowe zaopatrzenie rozwarstwionej aorty" - wyjaśnił dr hab. Tomasz Hrapkowicz.

30 grudnia w sali operacyjnej Śląskiego Centrum Chorób Serca stawiły się dwa zespoły - zabrzańskich kardiochirurgów i anestezjologów oraz ginekologów-położników z Rudy Śląskiej pod kierownictwem ordynatora Klinicznego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej dr hab. Wojciecha Cnoty, przy współpracy dr Anny Wyciszczok.

Przeprowadzono cięcie cesarskie i na świat przyszła zdrowa dziewczynka, przewieziona następnie do szpitala w Rudzie Śląskiej. Po zaszyciu powłok brzusznych do akcji wkroczyli kardiochirurdzy. U pacjentki zastosowano w trakcie operacji krążenie pozaustrojowe i wprowadzono ją w stan czasowej hipotermii. Lekarze otworzyli klatkę piersiową i zastąpili zniszczone naczynie protezą. Obie operacje trwały w sumie prawie 8 godzin.

"Dwie operacje to duże obciążenie dla pacjentki, ale zniosła to dobrze, nie odnotowaliśmy powikłań w okresie pooperacyjnym. Rokowania na przyszłość dla tej młodej kobiety są dobre, choć ewentualna kolejna ciąża musiałaby się odbywać pod nadzorem kardiologicznym" - podkreślił dr Tomasz Hrapkowicz.

"To rzadki zbieg okoliczności, że przeprowadza się dwa takie zabiegi u jednej pacjentki w tym samym czasie. Rozwarstwienie aorty w ciąży również nie jest częste, choć mogą się do niego przyczynić nadciśnienie tętnicze i skoki ciśnienia, nierzadko obserwowane u kobiet w ciąży. W wywiadzie tej pacjentki nie było jednak nadciśnienia. Szczęśliwie została szybko i trafnie zdiagnozowana, a także znakomicie zaopatrzona anestezjologicznie podczas operacji przez nasze dwie koleżanki: dr Ewę Trejnowską i Małgorzatę Jasińską" - powiedział dr Hrapkowicz.

Krążenie pozaustrojowe prowadzili perfuzjoniści Ewa Karmańska i Marcin Borowicz, a w skład zespołu operującego wchodzili również dr Michał Glanowski i Remigiusz Antończyk. Wspólne działania obu szpitali organizował koordynator Oddziału Kardiochirurgii ŚCCS dr hab. Michał Zembala.

Anna Gumułka