Odkryto najstarszą krewetkę

PAP |

publikacja 11.11.2010 10:10

Znaleziono najstarszy okaz skamieniałej krewetki, sprzed ok. 360 mln lat, która zachowała się wraz z mięśniami. Znalezisko pochodzi z terenu Oklahomy i wnosi nową wiedzę nt. ewolucji skorupiaków - informuje strona Kent State University.

Odkryto najstarszą krewetkę AUTOR / CC 3.0 Krewetki

Krewetki często trafiają na nasze talerze. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że te małe organizmy potrafią fosylizować, podobnie jak duże gady czy pradawne ssaki. Rodney Feldmann i Carrie Schweitzer z Wydziału Geologii na Kent State University informują o najstarszej odkrytej dotąd na świecie skamieniałej krewetce, która żyła być może nawet 360 mln lat temu.

"Poprzednia najstarsza, odkryta przez naukowców krewetka, pochodziła z Madagaskaru" - zauważa Feldmann. - Tamta była sporo młodsza, jej wiek szacowano na 245 mln lat. Skorupiak z Oklahomy jest więc od niej o 125 mln lat starszy".

Odkrycie wzbogaca wiedzę na temat starej grupy skorupiaków określanych wspólną nazwą dziesięcionogów, reprezentowanej m.in. przez krewetki, kraby, raki i homary. Inne skamieliny z podobnego okresu (organizmów z gatunku Palaeopalaemon newberryi) znajdowano już wcześniej na terenie stanów Ohio i Iowa. Zdaniem Feldmanna to raczej jednak krewetka z Oklahomy jest najstarszym dziesięcionogiem.

Skamieniała krewetka jest nie tylko niezwykle stara, ale i świetnie zakonserwowana. Zachowały się m.in. mięśnie wypełniające jej ogon. To rzadkość, najczęściej bowiem tkanki miękkie ulegają rozkładowi, zanim zdążą zamienić się w "kamień". Tym razem jednak warunki panujące na dnie, gdzie leżało martwe zwierzę, zadziałały konserwująco.

W tych samych skałach, w których znaleziono krewetkę, naukowcy natrafili też na inne kopalne organizmy, reprezentujące m.in. amonity, łodzikowce, ramienionogi i gąbki.

Krewetka mierzy ok. 7,5 cm.; otrzymała nazwę Aciculopoda mapesi.