Kolejny chiński krok

Tomasz Rożek

GN 2/2021 |

publikacja 14.01.2021 00:00

Rok 2021 może – tak jak poprzedni – kojarzyć się z walką z wirusem. Różnić go od poprzedniego może to, że w końcu mamy narzędzia, dzięki którym ta walka może zostać wygrana. Ale rok 2021 jest też rokiem dużych przedsięwzięć kosmicznych.

Chińscy astronauci podczas ćwiczeń w kapsule statku kosmicznego. Qin Xianan /Color China Photo/AP/east news Chińscy astronauci podczas ćwiczeń w kapsule statku kosmicznego.

Tak ambitnych planów podboju kosmosu nie miał dotychczas nikt. Jasne jest, że dzisiaj łatwiej zdobywać Księżyc czy Marsa niż kilkadziesiąt lat temu, ale z drugiej strony czym innym jest korzystanie z wiedzy zebranej przez innych, a czym innym budowanie programu kosmicznego na własnych doświadczeniach. Chińczycy robią to drugie. W zeszłym roku wylądowali na niewidocznej z Ziemi stronie Srebrnego Globu. Z pokładu lądownika po rampie zjechał łazik, a w zaprojektowanym module „szklarniowym” wyrosła roślinka. Swoją drogą, to pierwszy znany żywy organizm, który wyrósł na innym niż Ziemia globie.

Księżyc

Misja Chang’e-4 na niewidoczną stronę Księżyca (którą błędnie nazywa się ciemną) była bardzo skomplikowana, chociażby z powodu łączności z Ziemią. Będąc tam, nie ma możliwości, by bezpośrednio kontaktować się np. z centrum dowodzenia. Chińczycy do komunikacji potrzebowali pośrednictwa dodatkowego satelity, który znajdował się na orbicie Księżyca. Wystarczyło jednak kilka miesięcy i świat mówił już o innej misji księżycowej. Pod sam koniec 2020 roku kapsuła misji Chang’e-5 dostarczyła na Ziemię dwa kilogramy próbek marsjańskich skał. Część tych próbek (dokładnie pół kilograma) pochodziła z głębokości 2 metrów pod księżycowym gruntem. W następnych miesiącach mają mieć miejsce kolejne cztery misje księżycowe. Ostatnia z nich ma przeprowadzić rozpoznanie przed budową na Księżycu stałej bazy naukowej. Człowiek z Chin na powierzchni Srebrnego Globu ma stanąć przed końcem tego dziesięciolecia. Ale zanim to nastąpi, w planach jest wybudowanie na ziemskiej orbicie stacji kosmicznej. Jej budowa ma się rozpocząć już w tym roku.

Dostępne jest 30% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.