Czy amantadyna działa?

Tomasz Rożek

GN 4/2021 |

publikacja 28.01.2021 00:00

U wielu wzbudza nadzieję, lecz u specjalistów sporą nieufność. Amantadyna jest preparatem, o którym mówi się bardzo dużo w kontekście leczenia COVID-19. Czy słusznie? Co dzisiaj o niej wiemy?

Czy amantadyna działa? ISTOCKPHOTO

Wiemy, że amantadyna (czyli 1-aminoadamantan) to stary lek, stosowany kiedyś przeciwko wirusowi grypy typu A (na grypę z innych grup nie był stosowany, bo był nieskuteczny). Dlaczego kiedyś? Bo okazał się lekiem słabym, którego skuteczność z roku na rok (z powodu zmieniających się wirusów) była coraz mniejsza. Jest także preparatem stosowanym w schorzeniach neurologicznych, najczęściej u osób cierpiących na chorobę Parkinsona. Ale i w tym schorzeniu coraz rzadziej.

Blokuje wyjście

W przypadku grypy jego działanie polegało na uniemożliwieniu namnożonym wirusom grypy wydostania się poza komórkę. To hamowało rozwój infekcji, czyli lek nie tyle unicestwiał konkretny typ wirusa grypy, ile nie pozwalał na jego rozprzestrzenianie się w organizmie. Od dekady amantadyna nie jest jednak stosowana jako lek przeciwwirusowy. Skąd się zatem wzięła teraz?

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.