Domowe probiotyki

Anna Leszczyńska-Rożek

GN 4/2021 |

publikacja 28.01.2021 00:00

Flora bakteryjna odpowiada w organizmie za zdrowe jelita, co ma wpływ na naszą kondycję i odporność. Co ją wzmacnia, a co osłabia i jakie są tego skutki?

Domowe probiotyki istockphoto

Każdy człowiek ma własny, wyjątkowy mikrobiom, czyli grupę mikroorganizmów zasiedlających przewód pokarmowy. Te, które znajdują się w jelitach, pełnią istotną funkcję w utrzymywaniu dobrej kondycji całego organizmu. Zaburzenie ich równowagi ma bezpośredni wpływ na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a w dalszej perspektywie może być przyczyną wielu innych schorzeń.

Walka i ochrona

Ciało człowieka zasiedla ogromna liczba mikroorganizmów. Spora część z nich znajduje się w układzie pokarmowym, pozwalając właściwie funkcjonować całemu organizmowi. To skomplikowany ekosystem. Znajdują się w nim bakterie, grzyby i pierwotniaki, które dostają się tam z pożywieniem. Największa ich część zasiedla jelita – i nie są to tylko drobnoustroje działające na naszą korzyść. Przy prawidłowym funkcjonowaniu mikroflory nie dochodzi do namnażania się drobnoustrojów wywołujących choroby, bo są one skutecznie blokowane przez te działające korzystnie dla naszego zdrowia. Jest to rodzaj współzawodnictwa o składniki odżywcze czy warunki sprzyjające rozwojowi (np. odpowiednie pH). Mają one wpływ na m.in. prawidłowe trawienie, wydzielanie i wytwarzanie przeciwciał, a także biorą udział w wytwarzaniu niektórych witamin (np. z grupy B czy K). Na ich ilość i rodzaj ma wpływ wiele elementów. Wśród nich wymienić można rodzaj porodu (naturalny czy cesarskie cięcie), sposób odżywiania się, wiek, przebyte choroby, miejsce oraz styl życia. Najważniejszym czynnikiem, który od nas zależy, jest dieta. W zależności od tego, co jemy, w jakich ilościach i jak często – wspieramy „dobre” albo „złe” mikroorganizmy zasiedlające jelita.

Dostępne jest 24% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.