Spiegel: Niemieckie lasy w fatalnym stanie

PAP |

publikacja 26.02.2021 13:40

jak podała gazeta "Spiegel" niemieckie lasy znajdują się w fatalnym stanie. Jedynie jedna piąta drzew ma nienaruszoną koronę, jak wynika z rządowych Badań Stanu Lasów.

Las Roman Koszowski /Foto Gość Las
Od 2019 r. do 2020 r. ok. 1,7 proc. wszystkich obserwowanych drzew obumarło

W ciągu zeszłego roku kondycja niemieckich lasów znacznie się pogorszyła. 21 proc. zdrowych czubków drzew to najniższy wynik od 1984 r. Pozostałe 79 proc. znajduje się w złym stanie. "Burze, susze, inwazje korników oraz wzrost pożarów lasów w ostatnich trzech latach wpłynął na tak znaczne szkody" - przekazała minister rolnictwa Julia Kl"ckner.

"Spiegel" podaje, że do celów Badań Stanu Lasów obserwuje się 10 tys. drzew w Niemczech i rejestruje stan w jakim się znajdują. Od 2019 r. do 2020 r. ok. 1,7 proc. wszystkich drzew obumarło, co jest niepokojącą liczbą, ponieważ od lat 90. statystycznie było ich dziesięć razy mniej. Największą szkody zarejestrowano u świerków - w ubiegłym roku obumarło ich 4,3 proc. a dla porównania w poprzednich latach ta liczba utrzymywała się średnio na poziomie 0,1 i 0,2 proc.

Za niszczenie świerków mogą odpowiadać korniki. Suche lato 2020 r., które było trzecim takim z kolei, stworzyło im idealne warunki do życia. Bez wody insekty z łatwością wnikały do wnętrza kory. Wiele z tych drzew musiało zostać ściętych; w niektórych krajach związkowych zaangażowano do tego żołnierzy federalnych sił zbrojnych.