Będzie polski reparat przeciw COVID-19?

PAP |

publikacja 25.02.2021 14:21

Prace trwają. Na razie jeden z leków jest w pierwszej fazie badań klinicznych.

Koronawirus Thor Deichmann from Pixabay Koronawirus

Trzymam kciuki, by prowadzone w Celon Pharma S.A. badania się powiodły i żebyśmy w 2022 r. mieli na rynku polski preparat przeciwko koronawirusowi - mówił prezydent Andrzej Duda w środę w Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A. w Kazuniu Nowym (woj. mazowieckie).

Prezydent podczas środowej wizyty w Celon Pharma S.A. spotkał się z zarządem firmy oraz pracownikami działów badawczo-Rozwojowych, a także zwiedził laboratoria nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Celon Pharma S.A.

Jak zaznaczył, obecnie prowadzonych w Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A. jest 15 innowacyjnych projektów. "15 różnych preparatów lekowych, nad którymi cały czas trwają prace, a spośród których pięć jest już w tej chwili na etapie badań klinicznych. A co najważniejsze, są tu prowadzone badania nad lekami onkologicznymi, nad lekami neuropsychiatrycznymi, ale są też tutaj prowadzone badania nad lekami przeciwko koronawirusowi" - mówił prezydent. Zaznaczył, że "jest to całkowicie nasz dorobek, polskiej myśli, polskich rąk a przede wszystkim ogromna nadzieja na rozwój polskie farmacji". "Trzymam kciuki, żeby te badania się powiodły, żebyśmy, tak jak pan prezes zapowiadał, w 2022 roku już na rynku mogli zobaczyć preparat przeciwko koronawirusowi. Natomiast, żebyście państwo do badań klinicznych mogli przystąpić, jak to jest planowane, w trzecim kwartale tego roku" - mówił Duda.

Prezydent dodał, że państwowy projekt pracy nad lekami przy zakażeniu koronawirusem szacowany jest na kwotę blisko 64 mln zł, z czego prawie 40 mln zł stanowi grant, jaki od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju otrzymała firma Celon Pharma.

Prezes firmy Maciej Wieczorek zaznaczył, że Centrum Badawczo-Rozwojowe Celon Pharma pracuje nad nowymi i innowacyjnymi lekami. "Mamy dziś 15 projektów innowacyjnych, z tego pięć klinicznych. Mamy bardzo zaawansowane dwa projekty w neuropsychiatrii, zwłaszcza w depresji lekoopornej" - wskazał.

Wieczorek zaznaczył również, że Celon Pharma prowadzi badania nad trzema projektami związanymi z lekami w zakresie COVID-19.

"Nasz najbardziej zaawansowany lek już jest w badaniach klinicznych, jest w pierwszej fazie. To lek wyjątkowy, mający unikatowy profil działania. Z jednej strony na stan zapalny (...), ale też działanie przeciwfibrotyczne, związane ze zmianami w płucach" - przekazał.

Zaznaczył, że jego zdaniem ten lek idealnie nadaje się do leczenia ciężkiego przebiegu COVID-19. Poinformował też, że badania nad lekiem powinny zakończyć się za dwa miesiące.

 Marzena Kozłowska, Monika Zdziera