Dzisiaj, jutro, pojutrze

Tomasz Rożek

GN 10/2021 |

publikacja 11.03.2021 15:53

Ci, którzy myśleli, że górnictwo kosmiczne to mrzonki, byli w błędzie. Niektórzy twierdzą, że jeszcze w tym dziesięcioleciu będą miały miejsce pierwsze próby eksploatacji. Pierwszy będzie Księżyc i może się okazać, że Polacy będą mieli tam coś do powiedzenia.

Dzisiaj, jutro, pojutrze nasa; istockphoto

Pierwsze urządzenie kopalniane (albo – jak je nazywają inni – „statek górniczy”) ma zostać wysłane w przestrzeń w ciągu najbliższych miesięcy. Statek ma być jeszcze eksperymentalny, ale jego celem jest sprawdzenie technologii i procedur niezbędnych do tego, by eksploatować inne ciała niebieskie.

Asteroidy

Kosmiczne górnictwo to wciąż bardzo droga i kłopotliwa opcja, ale ceny misji na orbitę cały czas spadają, a dostęp do niektórych rzadkich minerałów na Ziemi jest coraz trudniejszy, czyli ich ceny rosną. Od jakiegoś czasu jest już jasne, że przyjdzie moment, w którym łatwiej będzie polecieć w kosmos, aby zdobyć jakiś pierwiastek, niż szukać go na Ziemi. Ponadto niektórych izotopów na Ziemi nie ma wcale, za to można je znaleźć na innych planetach, księżycach czy asteroidach. Na przykład na powierzchni Księżyca są duże ilości izotopu helu 3, których na Ziemi nie ma. Ta odmiana helu jest wymarzonym paliwem dla nowoczesnej energetyki opartej na reakcji fuzji jądrowej.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.