Skąd się biorą mutacje?

Tomasz Rożek

GN 14/2021 |

publikacja 08.04.2021 00:00

Wirus SARS-CoV-2 mutuje. Naukowcom znanych jest kilkanaście tysięcy różnego rodzaju jego wersji. Różnice pomiędzy nimi zazwyczaj są bardzo niewielkie, ale zdarzają się i takie, które mogą stanowić dla nas realne zagrożenie. Tak jak mutacje brytyjska czy brazylijska.

Skąd się biorą mutacje? canstockphoto

W zasadzie wirus nie jest organizmem żywym. Sam się nie rozmnaża, nie pozyskuje energii, nie przeprowadza nawet najprostszego metabolizmu. A jednak istnieje i może stanowić realne zagrożenie. O tym, że tak jest, nie trzeba chyba przypominać, patrząc na statystyki zachorowalności i śmiertelności. Obecnie w Polsce przeważająca większość przypadków COVID-19 jest powodowana przez tzw. brytyjski szczep wirusa. Bardziej zaraźliwy i bardziej śmiertelny niż ten, który sprawiał nam kłopoty jesienią, podczas II fali zachorowań. Niektórzy specjaliści mówią wręcz, że nie powinniśmy numerować konkretnych fal, bo w zasadzie dzisiejsza epidemia jest spowodowana przez innego wirusa niż ta sprzed kilku miesięcy. Ale tzw. brytyjski szczep powstał z tamtego z jesieni (mówiąc skrótowo).

Wirusy mutują podczas kopiowania ich materiału genetycznego, a to dzieje się wewnątrz ludzkich komórek. Im więcej osób zainfekowanych, tym większe ryzyko pojawienia się mutacji wirusa, bo u większej liczby nosicieli wirus jest kopiowany. Proces jest całkowicie losowy. Groźna mutacja może wystąpić wtedy, gdy nosicieli będzie dwóch, a równocześnie mutacje mogą być bardzo małe, gdy nosicieli będzie milion. Nie ma jednak wątpliwości, że wraz ze wzrostem liczby zakażonych rośnie też liczba mutacji, czyli rośnie prawdopodobieństwo pojawienia się wersji, która będzie groźniejsza niż poprzednie. Dzisiaj najgroźniejsze są szczepy brytyjski i brazylijski. To dwa kraje, w których liczba rejestrowanych przypadków była (w przypadku Brazylii wciąż jest) rekordowo wysoka. Więcej infekcji – to więcej możliwości mutowania.

Dostępne jest 34% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.