Procenty w czasach wirusa

Jakub Jałowiczor

GN 26/2021 |

publikacja 01.07.2021 00:00

Wielu Polaków rozładowuje stres spowodowany lockdownem w sposób prosty i szkodliwy.

Najbardziej narażone na nasilenie picia w pandemii są osoby, które wcześniej również spożywały dużo trunków. istockphoto Najbardziej narażone na nasilenie picia w pandemii są osoby, które wcześniej również spożywały dużo trunków.

Blisko jedna trzecia Polaków deklaruje, że w czasie pandemii zmieniła obyczaje związane z alkoholem. Większa część tej grupy twierdzi, że pije mniej. Liczba sprzedanych w Polsce trunków była w 2020 r. niższa niż rok wcześniej. Jednak wielu Polaków zaczęło częściej używać alkoholu. – Sytuacja się zróżnicowała – zauważa prof. Krzysztof Wojcieszek ze Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. – Z jednej strony wzrosło zapotrzebowanie na trunki u tych, którzy przeżywali gorsze emocje, będąc w izolacji. Z drugiej zniknęła duża część okazji towarzyskich. Ci, którzy wchodzili w czas pandemii ze skłonnością do nadmiernego picia, pili więcej. W sumie możemy mieć nie mniej kłopotów, bo problemy osób rozpędzonych w piciu będą się pogłębiały.

Dla kurażu

W czerwcu 2021 r. o obyczaje Polaków zapytało Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat. Rok wcześniej naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego pod kierunkiem prof. Jana Chodkiewicza także zajęli się tym tematem. Przeprowadzali ankiety w kwietniu 2020 r., czyli w momencie pierwszego powszechnego lockdownu, oraz od czerwca do września tego samego roku, a zatem w czasie, gdy obostrzenia poluzowano, ale spodziewano się nawrotu pandemii. Próba zarówno w badaniach łódzkich, jak i tych przeprowadzonych przez Biostat nie była w 100 proc. reprezentatywna, jednak wyniki są zgodne, jeśli chodzi o trendy. 18,2 proc. ankietowanych deklaruje, że w czasie pandemii pije mniej niż wcześniej. 10,9 proc. – że więcej. Z kolei podczas badania UŁ 17,4 proc. powiedziało, że spożywa mniej trunków, a 13,8 proc. sięga po kieliszek częściej. Podczas drugiej edycji łódzkiego badania 18,1 proc. osób stwierdziło, że pije mniej. Przeciwnej odpowiedzi udzieliło 10,2 proc. ankietowanych.

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.