Chaos, dotyk i cząstki

Tomasz Rożek

GN 41/2021 |

publikacja 14.10.2021 00:00

Bywają takie lata, kiedy opisywanie dokonań uhonorowanych Nagrodą Nobla jest łatwe, miłe i przyjemne. Innym razem, by zrozumieć werdykt komitetu, trzeba spędzić wiele godzin na czytaniu i dzwonieniu do ekspertów. W tym roku Nagroda Nobla z medycyny jest praktyczna, chemiczny Nobel – trudny, a fizyka… gdzieś pomiędzy.

Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann, Giorgio Parisi. Denise Applewhite /PRINCETON UNIVERSITY/epa/pap , JONAS WALZBERG /epa/pap, FABIO FRUSTACI /epa/pap Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann, Giorgio Parisi.

Chaos

Fizyka

Komentowanie Nagród Nobla to zawsze wyzwanie. Niemal wszyscy oczekują, że da się to zrobić w jednym zdaniu i że zdanie to padnie od razu po ogłoszeniu werdyktu. Nie jest to jednak proste. Czasami uzasadnienie dotyczące nagrody jest informacją czytelną tylko dla garstki specjalistów. Jakimś wsparciem dla przeciętnego odbiorcy jest sprawdzenie, czym zajmują się laureaci. Skoro Nobla dostaje ktoś, kto całe życie naukowe zajmował się poszukiwaniem planet, to jakkolwiek skomplikowane nie byłoby uzasadnienie nagrody, wiadomo, że jest ona przyznana za planety. W tym roku to raczej przez nazwiska dotarłem do sensu Nagrody Nobla z fizyki. •

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.