Nie szukamy jednego leku na COVID-19

PAP |

publikacja 16.10.2021 22:09

Najbardziej pożądanym lekiem na COVID-19 jest lek przeciwwirusowy w tabletce, ale szukamy różnych leków, które zadziałają w różnych fazach choroby - mówili eksperci podczas debaty poświęconej poszukiwaniu leku na COVID-19.

Nie szukamy jednego leku na COVID-19 Agnieszka Kocznur /Foto Gość Molnupiravir może zostać pierwszym zatwierdzonym doustnym lekiem bezpośrednio zwalczającym wirusa SARS CoV-2.

Eksperci przypomnieli, że leki na COVID-19 dzielą się na różne grupy, i choć lek przeciwwirusowy w tabletce jest najbardziej pożądany, bo zwalcza namnażanie wirusa w organizmie, to w dłuższej perspektywie ludzie potrzebują różnych leków.

"Istotne jest, by pamiętać, że leki dzielimy na różne grupy. Leki przeciwwirusowe mają zapobiec chorobie; druga grupa to leki modulujące odpowiedź układu immunologicznego oraz trzecia grupa - leki dla osób, u których doszło do zakażenia i uszkodzeń w organizmie - czyli leki na tzw. +long covid+" - powiedział prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prof. Pyrć odniósł się również do informacji o firmie farmaceutycznej Merck, która na początku października wystąpiła do Amerykańskiej Agencji Leków (FDA) o zezwolenie na awaryjne użycie molnupiraviru w USA, zwiększając szansę tabletki na zostanie pierwszym doustnym lekiem przeciwwirusowym na Covid-19.

"Ja zawsze jestem ostrożny przy tego typu informacjach, bo nie mamy dostępu do pełnych wyników badań dla tego leku - ja takich nie widziałem. W naszym przypadku musi się wypowiedzieć Europejska Agencja Leków. Wszystko będzie zależało od tego jak dobrej jakości badania zostaną przedstawione i czy będą wystarczające" - zastrzegał prof. Pyrć.

Dodał, że podobnie jak w przypadku szczepionek, trzeba ocenić stosunek korzyści do ryzyka. "W przypadku tego leku - molnupiraviru - były podnoszone pewne zastrzeżenia. Prawdopodobnie korzyści wynikające z terapii będą znacznie większe niż ryzyko, ale bardzo bym uważał, bo ciągle jesteśmy przed kluczowym momentem oceny przez ekspertów zewnętrznych. Na razie mamy deklarację producenta, a to jest zdecydowanie za wcześnie, żeby mówić o tym, że lek już jest. Na pewno jest to jeden z wiodących typów na rynku" - podsumował prof. Pyrć.

Debatę "Poszukiwanie skutecznego leku na COVID-19" zorganizowała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w ramach cyklu "Ufajmy nauce" z okazji swojego jubileuszu trzydziestolecia.

Urszula Kaczorowska