Świat zmysłów. Kosmos jest w nas

Krystyna Piotrowska

publikacja 23.10.2021 19:04

Ta wystawa pobudza zainteresowanie światem tajemnych zjawisk, które skrywają się zarówno w odległych zakamarkach kosmosu, jak i całkiem blisko - we wnętrzu każdego z nas.

Jedno ze stanowisk doświadczalnych pozwala poeksperymentować ze słuchem. Krystyna Piotrowska /Foto Gość Jedno ze stanowisk doświadczalnych pozwala poeksperymentować ze słuchem.

Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska zaprosił do kamienicy Deskurów na wernisaż wystawy "Świat zmysłów. Kosmos jest w nas". - Wystawa jest mało ekspozycyjna, a bardziej doświadczalna, odczuwalna, eksperymentalna. To wystawa jest dla nas bardzo ważna - bo pierwsza, przez nas organizowana, bo mówi o naszych ludzkich zmysłach. Ważna, bo trzeba mówić i opowiadać o sprawach różnych, trudnych. Chcemy pokazać, jak działają ludzkie zmysły, by każdy miał świadomość, w jakiej sytuacji znajdują się ci, którzy być może, nie wszystkimi tymi zmysłami - przez zły los - dysponują. To wystawa, którą otwieramy działalność Muzeum Historii Najnowszej Miasta Radomia - mówi Justyna Górska-Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej.

Wystawę z eksponatami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przygotował nowopowstały dział Muzealny Resursy Obywatelskiej. Pracownicy tego działu to: Beata Wojciechowska - muzealnik oraz edukatorzy muzealni - Laura Kosiniak, Ewa Paluch, Magdalena Kowalska-Cichy i Łukasz Szypkowski.

- Będą pracowali w kamienicy Deskurów i tu będą do państwa dyspozycji - zapewniła dyrektor.

Głos zabrał także Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia: - Założenie kamienicy Deskurów jest takie, że ma być otwarta też na walory edukacyjne i taka jest ta wystawa. Mam nadzieję, że przewinie się przez nią mnóstwo młodych i dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy. Oczywiście wystawa jest dla wszystkich.

Podczas prezentacji multimedialnej Marcin Banaś, reprezentujący Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przybliżył, jaka jest idea i założenie ekspozycji, na której dla zwiedzających przygotowano 60 stanowisk doświadczalnych.

Wystawa przybliża zasady działania zmysłów i pozwala na samodzielne wykonywanie doświadczeń. Połączona jest z prezentacją instrumentów astronomicznych m.in. lunet i teleskopów, pobudza zainteresowanie światem tajemnych zjawisk, które skrywają się zarówno w odległych zakamarkach kosmosu, jak i całkiem blisko bo we wnętrzu każdego z nas.

Wystawa „Świat zmysłów” składa się z trzech części tematycznych. W części wystawy zatytułowanej „Receptory” można zobaczyć jak zbudowane są poszczególne organy odpowiedzialne za odbieranie bodźców. Część druga „Mono czy stereo" to modele prezentujące, jak bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł - dwojga oczu, dwojga uszu - zwiększają jego możliwości odbiorcze. W trzeciej części - „Iluzje” - na zwiedzających czekają triki optyczne. Mogą m.in. sprawdzić swój refleks i poczucie równowagi oraz poddać się bodźcom powodującym złudzenia słuchowe.

Druga wystawa „Kosmos jest w nas” prezentuje historię i rozwój przyrządów obserwacyjnych.

Wernisaż zakończył się niespodzianką przygotowaną przez organizatorów. W przestronnym patio w kamienicy można było podpatrzeć, jak kiedyś astronomowie dokonywali pomiarów obiektów przesuwających się po niebie oraz posłuchać muzyki dawnej w wykonaniu Łukasza Szypkowskiego. Był też poczęstunek dla gości.

Wystawa czynna do 28 lutego 2022 roku. Można ją oglądać codziennie, oprócz sobót, w godz. 10–18. Wstęp wolny.