Oko na orbicie

Bartosz Walter

GN 48/2021 |

publikacja 02.12.2021 00:00

Eksploracja Kosmosu, możliwość sięgania dalej i głębiej, to odwieczne pragnienie ludzkości. Dzięki teleskopowi Jamesa Webba nasze możliwości w tym obszarze zostaną wkrótce znacznie poszerzone.

Nowy teleskop zostanie wkrótce wyniesiony  na orbitę. nasa Nowy teleskop zostanie wkrótce wyniesiony na orbitę.

Dzień 18 grudnia 2021 roku jest datą wyczekiwaną przez wielu astronomów i miłośników Kosmosu. To właśnie wówczas rakieta Ariane 5, będąca od wielu lat koniem roboczym światowej astronautyki, wystartuje z kosmodromu w Gujanie Francuskiej i wyniesie na orbitę nowy teleskop kosmiczny. Został on nazwany imieniem Jamesa Webba (w skrócie JWST), administratora amerykańskiej agencji kosmicznej NASA w czasie realizacji programu Apollo, dzięki któremu ludzie postawili stopę na Księżycu. Wybór patrona jest jak najbardziej adekwatny, bo misja JWST ma stanowić podobny przełom w poznawaniu Kosmosu jak wyprawa na inne ciało niebieskie.

Oczekiwania

Przed teleskopem postawiono rzeczywiście ambitne cele. Ma zajrzeć głęboko do środka Wszechświata, aby zarejestrować okres krótko po Wielkim Wybuchu, gdy powstawały najstarsze galaktyki i gwiazdy, oraz badać ich ewolucję, rozwój i śmierć. Drugim, równie ważnym zadaniem będzie poszukiwanie śladów życia w odległych systemach planetarnych. Oznacza to, że dzięki temu pojedynczemu instrumentowi nasza wiedza w tym zakresie może zostać znacząco poszerzona.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.