Szczepionka na Covid-19 i przeciw kurzajkom?

PAP |

publikacja 14.01.2022 00:00

W sieciach społecznościowych w Australii osoby, które otrzymały szczepienia przeciw Covid-19 preparatami mRNA zaczęły informować o zanikających na skórze kurzajkach lub innych pozytywnych zmianach skórnych - podał we wtorek australijski serwis news.com.au.

Szczepionka na Covid-19 i przeciw kurzajkom? Henryk Przondziono /Foto Gość Najbardziej restrykcyjne przepisy wobec niezaszczepionych obowiązują we Włoszech.

Po szczepieniu mają zanikać m.in. pieprzyki, znamiona, wykwity łuszczycowe, czy plamy związane z egzemą.

Choć związek między szczepionkami na koronawirusa a brodawkami wirusowymi nie został jeszcze dokładanie przeanalizowany, to na podstawie badania opublikowanego w październiku 2021 roku w czasopiśmie naukowym Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV) wywnioskowano, że stosowanie preparatów przeciw Covid-19 może mieć związek ze zmianami na skórze.

Jako potencjalne wytłumaczenie tego zjawiska wymienia się m.in. wzmocnioną po szczepieniach odpowiedź układu immunologicznego, co przekłada się na zwalczanie kurzajek. Podobnie organizm może reagować po szczepieniu przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV).

Jak wskazano w badaniu opublikowanym przez EADV, pomimo zgłaszanych przypadków nagłego zanikania brodawek wirusowych na skórze po szczepieniu preparatami mRNA, naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań i obserwacji, by jednoznacznie potwierdzić tę zależność.