Odkryto kuzyna tyranozaura

PAP |

publikacja 03.04.2011 09:18

Nowy gatunek dinozaura, spokrewniony z tyranozaurem, odkryto w Chinach. Naukowcy odkopali czaszkę i żuchwę dinozaura. O swoich badaniach donoszą na łamach pisma "Cretaceous Research".

Odkryto kuzyna tyranozaura AUTOR / CC 3.0 Rekonstrukcja głowy tyranozaura w Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Oksfordzkiego

Dinozaur, którego nazwano Zhuchengtyrannus magnus, mierzył około 11 m długości i cztery metry wysokości, a ważył sześć ton. Paleontolodzy odkopali kości czaszki i żuchwę zwierzęcia. Nazwa gatunku pochodzi od miasta Zhucheng w prowincji Shandong, gdzie dokonano odkrycia.

Jest to jeden z największych teropodów poznanych dotąd przez naukę. Teropody były grupą dwunożnych dinozaurów spokrewnionych z ptakami. Należał do nich słynny Tyrannosaurus rex.

Zhuchengtyrannus, tak jak tyranozaur, miał krótkie przednie kończyny i mocne tylne nogi. Był prawdopodobnie drapieżnikiem i padlinożercą.

Jednym z członków zespołu badawczego był prof. Xu Xing z Pekińskiego Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii. Odkrył on dotąd ponad 30 gatunków dinozaurów, co czyni go światowym rekordzistą w tej dziedzinie.