Chrabąszcze szykują się na Podkarpackie

PAP |

publikacja 12.04.2011 12:37

W najbliższych tygodniach w lasach Podkarpacia może pojawić się wielokrotnie więcej chrabąszczy niż w ostatnich trzech latach. Leśnicy zamierzają ograniczyć prognozowaną bardzo silną rójkę tego owada.

Chrabąszcze szykują się na Podkarpackie Dominic Sayers / CC 2.0

"Chrabąszcze są utrapieniem leśników. Żerujące pod ziemią larwy, czyli pędraki, niszczą korzenie drzewek, zaś dorosłe osobniki pojawiające się cyklicznie w masowych ilościach potrafią mocno przerzedzić korony drzew liściastych" - powiedział we wtorek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edwarda Marszałek.

Rzecznik przypomniał, że skutkiem ich działalności jest obniżenie wartości drzewostanów. "Bywa nawet, że fragmenty upraw leśnych zupełnie przepadają" -zaznaczył.

Na Podkarpaciu niszczenie drzewostanów liściastych przez chrabąszcze dotyczy przede wszystkim nadleśnictw Narol i Lubaczów oraz w nieco mniejszym stopniu lasów w nadleśnictwach Jarosław i Leżajsk.

Zdaniem leśników, prognoza bardzo silnej rójki oparta jest o wieloletnie obserwacje oraz jesienne badania tzw. zapędraczenia gleby. Wskazują one, że liczebność owadów dorosłych, które pojawią się w maju, może wielokrotnie przekroczyć tę z ostatnich trzech lat.

"Naszym celem jest ograniczenie skutków tego zjawiska poprzez zwalczanie chrabąszcza wszelkimi dopuszczonymi przez prawo metodami" - dodał Marszałek.

Leśnicy planują m.in. zwalczanie chrabąszczy poprzez zabiegi chemiczne, w tym opryski lotnicze, oraz zbiór ręczny owadów na płachty i ich niszczenie. Zabiegi lotnicze planowane są tylko na terenie nadleśnictwa Narol na powierzchni 213 ha, natomiast chemiczne zabiegi naziemne na powierzchni 1084 ha w nadleśnictwach: Lubaczów, Narol, Jarosław i Leżajsk.