Prehistoryczne samce komarów były krwiożercze

PAP |

publikacja 11.12.2023 08:18

Prehistoryczne samce komarów z czasów dinozaurów również wysysały krew, podobnie jak samice - informują naukowcy na łamach pisma "Current Biology".

Prehistoryczne samce komarów były krwiożercze US Department of Agriculture/PD Polskie komary są bardzo uciążliwe, ale raczej nie zagrażają życiu ludzkiemu

Najstarsze znane okazy komara, pochodzące z czasów dinozaurów, świadczą o tym, że nie tylko ówczesne samice ssały krew, ale również samce. Obecnie samce komarów żywią się nektarem kwiatów.

Najstarsze znane okazy komara zachowały się w bursztynie z okresu dolnej kredy, znalezionym w Libanie. Dobrze zachowane owady to dwa samce tego samego gatunku z aparatami gębowymi, których budowa sugeruje, że ssały krew.

"Bursztyn libański jest, jak dotąd, najstarszym znanym bursztynem, z wieloma inkluzjami biologicznymi. Jest materiałem bardzo ważnym, gdyż jego powstawanie współwystępuje z pojawieniem się i początkiem rozprzestrzeniania się roślin kwiatowych, a przez to wiąże się z koewolucją zapylaczy i roślin kwitnących" - opisuje Dany Azar z Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Libańskiego.

Odkryte okazy są starsze od najstarszych dotąd znanych o ok. 30 mln lat.

Uważa się, że hematofagia (żywienie się krwią) u owadów powstała na bazie kłująco-ssącego aparatu gębowego, używanego do wydobywania płynów roślinnych. Na przykład pchły wysysające krew prawdopodobnie wyewoluowały z owadów żywiących się nektarem.

Więcej w artykule źródłowym - https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(23)01448-3