Nieznane oblicza hinduizmu

PAP |

dodane 08.08.2011 07:15

Figurki bóstw, malarstwo z Radżasthanu, stroje do tańca, tradycyjna biżuteria i koszule khadi, których produkcję zainicjował sam Mahatma Gandhi - będzie można oglądać na wystawie "Nieznane oblicza hinduizmu" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

Nieznane oblicza hinduizmu Benson Kua / CC 2.0 Na wrocławskiej wystawie będzie można przeczytać m.in. o barwnych dziejach bóstw i herosów oraz znaleźć poglądy na temat stworzenia, przeznaczenia, ścieżki wyzwolenia czy życia po śmierci

Jak poinformowała PAP Anna Kowalów, rzeczniczka prasowa muzeum celem wystawy jest pokazanie różnych wymiarów hinduizmu oraz przybliżenie praktyk i obrzędów dnia codziennego.

"Większość z nas hinduizm kojarzy z wiarą w reinkarnację, w wielorękich bogów, ze świętymi krowami i rzeką Ganges. Jednak sam hinduizm nie jest ani szablonowy, ani jednorodny" - piszą w folderze wystawy organizatorzy - Instytut Studiów Azjatyckich. Tymczasem według organizatorów religioznawstwo klasyfikuje go, jako jedną z głównych religii na świecie, ale jest to raczej konglomerat różnych nurtów i wierzeń.

Wystawa składać się będzie z czterech części: literatura, rytuały, sztuka oraz życie codzienne.

W dziale literatura będzie można zapoznać się z wierzeniami Hindusów, które zakorzenione są w bardzo starej sanskryckiej literaturze, takiej jak Wedy, Ramajana i Mahabharata. "Będzie można tam przeczytać o barwnych dziejach bóstw i herosów oraz znaleźć poglądy na temat stworzenia, przeznaczenia, ścieżki wyzwolenia czy życia po śmierci" - wymieniała Kowalów. Na wystawie prezentowane będą książki religijne w języku hindi, bengalskim i sanskrycie.

W części poświęconej rytuałom autorzy pokażą najciekawsze święta i ceremonie. Wśród eksponatów znajdą się figurki bóstw, przedmioty liturgiczne do ceremonii ofiarnej arati oraz mosiężne jantry, graficzne formy bóstwa.

Natomiast w sali poświęconej sztuce zwiedzający zobaczą mosiężne i drewniane figury zwierząt, malarstwo radżasthańskie i orijskie oraz fotografie prezentujące architekturę sakralną. "Atrakcją będą stroje do tańca oraz tradycyjna i współczesna biżuteria" - mówiła rzeczniczka.

Dział zatytułowany życie codzienne to z kolei prezentacja mebli (alabastrowe stoliki, wykańczane mosiądzem komody), naczyń i narzędzi kuchennych (srebrna zastawa, wazony, wok, tarka i nożyk do kokosa), a także przypraw charakterystycznych dla kuchni indyjskiej, z których część używana była jako lekarstwa i afrodyzjaki.

"Na szczególną uwagę zasługują słynne koszule khadi, tkane z ręcznie wyrabianej przędzy, których produkcję zainicjował Mahatma Gandhi, chcąc w ten sposób wspomóc i usamodzielnić krajową gospodarkę. Obecnie jest to symbol narodowy i nawet flaga Indii jest wykonana z tego typu materiału" - opowiadała Kowalów.

Wystawie będą towarzyszyć różne imprezy m.in.: bloki poświęcone m.in. jodze, sztuce indyjskiej, tańcom, muzyce, stylom walki, kuchni i literaturze. Nie zabraknie również spotkań podróżniczych.

Wystawa zostanie otwarta 14 sierpnia i będzie można ją oglądać do połowy września.