1000 GB na płycie?

Edward Kabiesz

publikacja 10.08.2011 16:00

Naukowcy z laboratoriów GE Global Research Center opracowali technologię, dzięki której na nośniku zbliżonym do DVD można zapisać 500GB danych. To wystarczy do przechowywania wszystkich danych, które człowiek może zgromadzić w ciągu całego życia, i to w dwóch kopiach.

1000 GB na płycie? Niebieski laser odczytuje dane z 500GB płyty mikroholograficznej GE

Taka ilość, odpowiadająca 20 płytom Blu-ray lub ponad 100 płytom DVD, wystarczy do przechowywania wszystkich danych, które człowiek może zgromadzić w ciągu całego życia, i to w dwóch kopiach.

Na płycie DVD standardowego formatu można zapisać ponad 4GB danych, jednowarstwowa płyta Blu-ray, która jeszcze kilka lat temu wydawała się szczytem osiągnięć elektroniki, mieści 25GB. Tymczasem  naukowcy z laboratoriów GE Global Research Center opracowali technologię mikroholograficzną, dzięki której na nośniku zbliżonym do DVD można zapisać nawet 500GB danych.

Taka ilość, odpowiadająca 20 płytom Blu-ray lub ponad 100 płytom DVD, wystarczy do przechowywania wszystkich danych, które człowiek może zgromadzić w ciągu całego życia, i to w dwóch kopiach.

Dzięki tej technologii mikroholograficznej możliwości archiwizacji danych – od prywatnych zdjęć czy filmów z wakacji, poprzez rejestry finansowe i poufne dane, aż po dokumentację medyczną – staną się praktycznie nieograniczone. W porównaniu z pierwszą w historii płytą Blu-ray o pojemności 100 GB, która została wprowadzona na rynek zaledwie w zeszłym roku, rozwiązanie GE jest przełomem, który w krótkiej perspektywie zmieni sposób, w jaki zapisujemy i przechowujemy informacje.

W tradycyjnej płycie DVD dane przechowywane są na cienkiej warstwie nośnej, nałożonej na płytę wykonaną z tworzywa. Najnowocześniejsze rozwiązania pozwoliły zwiększyć pojemność płyty dzięki umieszczeniu nawet czterech warstw nośnych. Każda z warstw zawiera tak gęsto upakowane dane, że do ich zdekompresowania w odpowiednio krótkim czasie niezbędny jest niebieski laser.

Płyta mikroholograficzna GE będzie się różnić od swoich pierwowzorów tym, że dane będą zapisywane bezpośrednio na warstwach wirtualnych nośnika. 20 warstw umożliwiających odczyt danych przy pomocy lasera niebieskiego będzie umieszczonych jedna na drugiej, zapewniając łącznie 500 GB pojemności.

Zespół badawczy  opracowuje projekt płyty mikroholograficznej mogącej pomieścić 1000 GB, czyli 1 terabajt danych. Pojemność ta wystarczy do zapisania na jednej płycie wszystkich zdjęć rentgenowskich z archiwum dużego szpitala.