publikacja 11.08.2011 00:15
Nie dość, że nie ma kształtu kuli, to na dodatek cały czas się zmienia. Serwis physorg.com właśnie poinformował, że Ziemia puchnie wokół równika.
nasa
Wschód Ziemi (zza Księżyca) sfotografowała amerykańska sonda Apollo 8
Pogląd, że Ziemia jest płaska, jest stary jak świat. Ale koncepcja, że ma kształt kulisty, też nie jest nowa. Nie pochodzi z czasów podboju kosmosu, podróży Kolumba ani nawet czasów odkryć Kopernika. Pierwsze pomysły, że nasza planeta jest kulą, pochodzą z VI wieku przed Chr.
Tryumf matematyki
Pomysł, że Ziemia jest płaska, jest nie dość, że logiczny, to na dodatek intuicyjny. Najstarsze ludy uważały, że ma kształt dysku albo kwadratu. Że jest wyspą pływającą na oceanie. Na pierwszy rzut oka ta koncepcja nie jest pozbawiona sensu. Przynajmniej dla kogoś, kto nie ma pojęcia o bryłach i wymiarach. Dla osoby, która nie podróżuje samolotem, a mówiąc ściślej: nie podróżuje wcale. No bo niby jak wpaść na pomysł, że Ziemia ma kształt kulisty, nigdy nie widząc zakrzywienia jej powierzchni? Tym większy szacunek należy się tym, którzy mimo że nie latali, nie mieli teleskopów kosmicznych, na kulistość ziemi jednak wpadli. Jak? Dzięki matematyce. Pitagorejczycy przeprowadzili rozumowanie, którego nie powstydziłby się żaden dzisiejszy fizyk teoretyk. Grecy zauważyli, że gdziekolwiek się znajdują, horyzont zawsze ma kształt okręgu.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.