GOSC.PL |
publikacja 16.08.2011 07:55
W punkcie informacji turystycznej przy al. Kasztanowej 2 w nałęczowskim parku turyści mogą za darmo wypożyczyć satelitarną nawigację, która zaprowadzi ich do wspaniałych zakątków zachodniej Lubelszczyzny.
Janusz Ogiński/GN
W Wojciechowskiej Zagrodzie można pooddychać świeżym wiejskim powietrzem i... tradycją
Pomysł na przewodnik multimedialny wśród pracowników Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kraina Lessowych Wąwozów” pojawił się już trzy lata temu. – Ważne, żeby spełniał oczekiwania współczesnego turysty i był wykonany zgodnie z nowymi rozwiązaniami technicznymi – mówi Agnieszka Ozimek, odpowiedzialna za pozyskiwanie funduszy zewnętrznych.
Głosem Knapika
Do organizacji nadesłano wiele projektów. Okazało się, że tylko jeden z nich uwzględnia nawigację satelitarną. – To rozwiązanie spodobało się wszystkim. Byliśmy wówczas w trakcie składania wniosku, do którego dołączyliśmy również projekt GPS. Udało się zdobyć pieniądze na jego realizację – opowiada pani Agnieszka.
Urządzenie to nie tylko dokładne mapy i możliwość określenia swojej lokalizacji. Katarzyna Kucaba, pracownik ds. promocji, zapewnia, że zwiedzający mogą wysłuchać lub przeczytać około 100 komunikatów o atrakcjach turystycznych regionu. Jedną z nich jest Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym, inaczej głębocznica, która powstała w wyniku działalności człowieka i sił natury. Jeżdżące tym traktem pojazdy przyczyniły się do przyśpieszenia erozji skały i wytworzenia wąwozu.
Marek Bartkowiak/GN
Każdy powinien sprawdzić, dokąd prowadzi Korzeniowy Dół
Informacje przekazywane w formie dźwiękowej są przyjemne dla ucha, bo wypowiadane przez znanego lektora Tomasza Knapika. Plany na przyszłość to powiększenie bazy komunikatów, jak również przystosowanie jej dla turystów obcojęzycznych. Aby skorzystać z aplikacji pozwalającej na sprawne zwiedzanie Krainy Lessowych Wąwozów, nie trzeba wypożyczać GPS w nałęczowskiej informacji turystycznej. Wystarczy, że posiada się własne urządzenie nawigacji satelitarnej czy też odpowiedni telefon komórkowy. Aplikacje można pobrać ze strony http://www.kraina.org.pl.
Na każdą pogodę
Organizacja powstała w 2004 roku. Na początku nosiła nazwę Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Nałęczowska”. W jej skład wchodziły tylko trzy gminy: Nałęczów, Wąwolnica i Wojciechów. - Teraz obszar naszego działania to dziewięć gmin: Janowiec, Kazimierz Dolny, Puławy, Nałęczów, Opole Lubelskie, Poniatowa, Wąwolnica, Wojciechów i miasto Puławy - wylicza A. Ozimek. Dodaje, że etymologię nazwy Kraina Lessowych Wąwozów należy wiązać z charakterystycznym dla tego regionu ukształtowaniem terenu. Jednak wąwozy to nie wszystko, co kraina ma do zaoferowania. -Do konkursu na najlepszy produkt turystyczny województwa lubelskiego 2011 roku wystawiliśmy Sielską Krainę - mówi pani K. Kucaba.
Propozycja z obszaru wąwozów lessowych dotyczy turystyki na wsi. - Nie chodzi nam jedynie o bazę noclegową, ale i o to, by turysta mógł skorzystać z wycieczek o tematyce ornitologicznej, zielarskiej, geologicznej, związanych z tradycją budownictwa, z warsztatów terapeutycznych, twórczych (rzeźbiarstwo, malarstwo, fotografia, masa solna, ceramika), ze spotkań z twórcami ludowymi (twórczość wykorzystująca surowce regionalne), czy uczyć się tradycyjnego wytwarzania żywności - wylicza pani Katarzyna. Dla mieszkańców Lubelszczyzny i turystów znajdzie się w krainie wąwozów wiele atrakcji na każdą pogodę.