Złoto i kość

www.muzeum.bytom.pl

publikacja 09.09.2011 07:13

Poznaj unikalne odkrycia polskich archeologów, którzy w Egipcie, wśród starożytnych budowli, odkryli m. in. najstarsze na świecie browary.

Złoto i kość mat. prasowy

Wystawa, prezentująca fotografie Roberta Słabońskiego, dokumentuje jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat.

Badania wykopaliskowe prowadzone w Tell el- Farcha przez Polską Ekspedycję do Wschodniej Delty Nilu trwają już dziesięć lat. Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu pod kierunkiem prof. dra hab. Krzysztofa Ciałowicza i dra Marka Chłodnickiego dokonał tam sensacyjnych odkryć.

Unikalny pod względem artystycznym depozyt figurek z kłów hipopotama, najstarsze egipskie złote figury ukazujące przedhistorycznego władcę i jego syna-następcę, a także szereg niezwykłych budowli takich jak najstarsze na świecie browary czy rezydencja przedhistorycznego księcia wzbudziły ogromne zainteresowanie specjalistów i mediów na całym świecie.

Niemal od samego początku okazało się, że naukowa wartość stanowiska jest ogromna i umożliwia zupełnie nowe spojrzenie na procesy prowadzące do powstania cywilizacji faraońskiej.

Dokonania polskich archeologów można podziwiać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu na przepięknych zdjęciach fotografa ekspedycji - Roberta Słabońskiego. Ukazują one nie tylko najważniejsze z odkrytych zabytków, ale także sposób prowadzenia prac wykopaliskowych, dokumentacyjnych czy konserwatorskich. Równocześnie urzekają pięknem i maestrią wykonania.

Wystawa potrwa do 2 października 2011.