Podwodne miasto

PAP |

publikacja 19.10.2011 07:34

Tureccy archeolodzy odkryli na dnie cieśniny Dardanele ślady starożytnego miasta, starszego od Troi - poinformował serwis internetowy National Turk.

Podwodne miasto ronaldhole / CC 2.0 Tureccy archeolodzy odkryli na dnie cieśniny Dardanele ślady starożytnego miasta

Zespół naukowców z Uniwersytetu Dardanelskiego w Canakkale, badający pod kierunkiem prof. Rustema Aslana powierzchnię gruntu nad brzegiem cieśniny, odkrył w okolicy Erenkoy koło Canakkale starożytne wyroby ceramiczne i naczynia, pochodzące sprzed około 7000 lat.

Dzięki znalezisku archeolodzy zaczęli przypuszczać, że w pobliżu może znajdować się starożytny kopiec i rozszerzyli poszukiwania. W efekcie odnaleźli pierwsze ślady starożytnego miasta, znajdującego się na dnie cieśniny po stronie Morza Egejskiego, blisko jej europejskiego brzegu - poinformował prof. Aslan.

Odnalezione w tym miejscu fragmenty naczyń wskazują, że miasto pochodzi z ok. 5000 r. p.n.e. i jest znacznie starsze od słynnej Troi, gdzie początki osadnictwa szacowane są na 3000 r. p.n.e.

Zdaniem naukowców, tereny zajmowane przez starożytne cywilizacje na brzegach cieśnin Dardanele oraz Bosfor obecnie znajdują się pod wodą. Jak się okazało, starożytny kopiec, od którego rozpoczął poszukiwania zespół prof. Aslana, znajduje się w 90 proc. pod wodą, co jest istotną wskazówką dla oceny poziomu morza przed tysiącami lat.