• Godzilla
    12.05.2016 11:59
    Chciałabym zwrócić Państwa szczególną uwagę na kwestie prawnej ochrony zarodka i związane z tym konsekwencje prawne, ponieważ aspekty te z reguły zupełnie giną gdzieś w ferworze sporów między lewą i prawą stroną sceny politycznej.
    1. Przyjmuje się, że nowe życie rozpoczyna się w momencie połączenia komórek żeńskiej i męskiej. Niestety w praktyce stan współczesnej medycyny nie pozwala na wcześniejsze ustalenie tego faktu i stwierdzenie ciąży wcześniej niż min. 2-3 tygodnie po zapłodnieniu, po wykonaniu przez kobietę testu z krwi na obecność hormonu beta HCG. W praktyce lekarskiej do potwierdzenia ciąży dochodzi jeszcze później, ok. 6 tygodnia ciąży, po stwierdzeniu przez lekarza prawidłowego zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy oraz stwierdzeniu bicia serca. Znam przypadki, w których lekarze zwlekali do wydania tzw. karty ciąży do 12 tygodnia, w którym teoretycznie mija największe zagrożenia jej utraty. Tymczasem obejmując ochroną prawną zarodek od momentu poczęcia, ochroną należałoby w konsekwencji objąć wszystkie kobiety aktywne seksualnie i w wieku rozrodczym, ponieważ względem każdej z nich zachodzi domniemanie, że może być w ciąży.
    2. jak miałaby wyglądać ochrona prawna zarodka i ciężarnej w przypadku tzw. ciąży biochemicznej i pozamacicznej?
    3. W jeszcze szerszej perspektywie ochrona dziecka poczętego i kobiety ciężarnej jeszcze bardziej się komplikuje. Przykładowo kodeks pracy zapewnia kobiecie, której kończy się umowa o pracę, przedłużenie tej umowy do czasu rozwiązania ciąży, Z ZASTRZEŻENIEM, że w momencie, w którym umowa miałaby wygasnąć kobieta ukończy min. 3 miesiąc ciąży.
    Analogicznie w przypadku utraty ciąży, wszelkie świadczenia (zasiłki z ubezpieczeń państwowych i prywatnych) przysługujące kobiecie z tego tytułu przyznawane są dopiero w przypadku ukończenia określonego tygodnia ciąży (w zależności od ubezpieczenia zwykle po 3 miesiącu). W praktyce, mówiąc kolokwialnie, w obecnej sytuacji prawnej ciąża przed ukończeniem 1 trymestru nie jest traktowana jak "prawdziwa ciąża" (osobnym tematem jest w tym kontekście podejście znacznej części lekarzy, którzy uważają, że ciąża do 12 tygodnia "musi utrzymać się sama" i nie przepisują pacjentkom leków na podtrzymanie)
    4. co z prawem do pochówku? jeśli przyjmiemy, że od momentu poczęcia zarodek definiowany jest jako dziecko poczęte, co w przypadku wspomnianej ciąży biochemicznej? Pozamacicznej? Straconej w trakcie 1 trymestru? (co na to Kościół? praktyka również różnie pokazuje)

    Podsumowując uważam, że jeśli miałoby dojść do zmian w prawie, to wymagają one zdecydowanie szerszego spojrzenia na obecną rzeczywistość prawną w Polsce. Ku refleksji.
  • Gosia
    16.08.2016 00:44
    Nieprawda, że beta hcg dopiero 2-3 tygodnie po zapłodnieniu. Test domowy wykrywa w terminie spodziewanej miesiączki, czyli ok. 2 tygodnie po zapłodnieniu, a badanie krwi jakiś tydzień po. Może chodziło o to, że wykrywa 2-3 tygodniową ciążę, ale przecież liczy się od terminu miesiączki ostatniej, a nie poczęcia.
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg