• CSOG
  21.03.2020 17:46
  Róbmy testy!
  Niedawno przywoływałem słowa refrenu piosenki Młynarskiego „Róbmy swoje”. Dziś chodząc po mieszkaniu zacznę chyba nucić : ”Róbmy testy! Każdemu!”. Proszę państwa, jeśli myśl o testach tak bardzo nas uspokaja wykażmy się inicjatywą i inwencją. Próbujcie państwo - może zrobienie sobie testu ciążowego wpłynie uspokajająco? Bo test żaden, ani ten na wirusa nie leczy, ani też ciążowy ciąży nie wywołuje. Może warto pomyśleć o przeprowadzaniu jakiegoś testu psychologicznego on-line za darmo, określającego „co z nami”. Może zróbmy sobie jakiś narodowo powszechny test ośmioklasisty? W sumie może to nie ważne jaki test sobie zrobimy ważne żeby jakiś zrobić. Ci szczęśliwcy, którzy dostąpią łaski i zakwalifikują się na test na wirusa, prześpią się jedną spokojnie i jutro znowu sparaliżowani lękiem i pragnieniem dowalenia władzy zażądają testu. Może nie codziennie dla każdego ale po każdym powrocie do domu z Biedronki. Ci którzy przez dwa tygodnie nie wychodzili z domu też niech zrobią sobie testy, wirus może być aktywny u nosiciela do pięciu tygodni. Może siedzą w domu i kiszą wirusa. Trzeba ich koniecznie przetestować.
  A może nie testów powszechnych nam bardzo potrzeba ale laków na uspokojenie. Wirusa nie wykażą ale mogą bardziej pomóc niż testy.
  • Anonim (konto usunięte)
   21.03.2020 17:50
   Test wirusa nie leczy. Ale powoduje wykluczanie z możliwości zarażania kolejnych ludzi. No chyba, że to jest bez znaczenia, ale wtedy cały pomysł kwarantanny i paraliżu kraju jest bez sensu. Bo siedzenie w domu też nie leczy.
 • Tobi
  21.03.2020 17:48
  Konkretnie i przekonywająco. Bardziej wierzę naukowcom niż hejterom piszącym na zamówienie w różnych portalach. Szkoda tylko, że hejterzy zapominają o czasach rządów PO-PSL, gdy zwijano państwo i likwidowano laboratoria do robienia testów.
  • Anonim (konto usunięte)
   21.03.2020 17:53
   Kurcze, ile razy trzeba powtarzać, że od 5 (słownie: pięciu) lat PO nie rządzi w Polsce i wszystko co jest obecnie jest winą PIS. Był czas, aby odbudować to rzekomo PO zniszczyło, ale .... lepiej opowiadać dalej te bajki.

   ps. kilkanaście z tych nowo utworzonych laboratoriów to nie zasługa rządu, ale samorządów z PO. Bo wykazują większą troskę o swych mieszkańców.
   • CSOG
    21.03.2020 17:56
    ...i tak oto doszliśmy do sedna sensu testów ... :) :) :)
   • CSOG
    21.03.2020 18:00
    wszystko co jest obecnie jest winą PIS - jak wszystko to i za samego korona wirusa winę ponosi ugrupowanie partyjne? W sumie jest to jakiś pomysł opozycyjny.
   • Anonim (konto usunięte)
    21.03.2020 18:02
    Nie, tak dochodzimy do faktu, że dziś prawdopodobnie po ulicach chodzi wielu niezdiagnozowanych, zarażających. I dzięki temu taki osoby jak ja od dwóch tygodni praktycznie nie powinienem opuszczać mieszkań.
    A winą PIS jest nie tylko zlekceważenie wirusa, ale też stan systemu ochrony zdrowia. O także fakt, że dziś wolontariusze szyją maski, prywatne osoby łożą na szpitale, a Poseł nie widzi przesłanek.
   • CSOG
    21.03.2020 18:18
    ANNAEWA2 - Duża część decyzji politycznych podejmowana jest w oparciu o realne możliwości. Wykazywanie administracji braku możliwości jako błędu jest propagandową agitacją polityczną i nie stanowi dla mnie sensownego merytorycznego argumentu w dyskusji o problemie. :)
   • CSOG
    21.03.2020 18:41
    W skali budżetu województwa to są grosze. - możliwe, że na takim polu i takiej współpracy z samorządami rządzonymi przez opozycję oczekuje administracja rządowa. I ja również całym sercem popieram tak wspaniałą inicjatywę. :) :)
   • CSOG
    21.03.2020 18:56
    No tak pomyliłem się. Ja miałem na myśli pomoc w rodzaju pomożemy we wspólnej walce i wyciągniemy coś z własnego budżetu, a nie pomoc w rodzaju wyciągniętej żebraczo ręki, w momencie w którym wszystkim na wszystko zaczyna brakować.
    :)
   • Anonim (konto usunięte)
    21.03.2020 19:13
    Przykład jak to działa - rząd zamknął szkoły, ale to na dyrektorach szkół spadł obowiązek (także finansowy) zapewnienia uczniom dostępu do e-nauczania. Pytanie ile pieniędzy rząd przeznaczył na doposażenie szkół choćby z niezbędny sprzęt?
    Rząd zamkną sklepy w centrach handlowych, ale do dziś nie kwapi się choćby z pokryciem kosztów danin które firmy musza zapłacić mimo, że nie mogą z winy rządu prowadzić działalności gospodarczej.
    Samorządy kupują testy, szyją maski etc. I czynią to kosztem innych wydatków. Kto im za to odda, skoro w Polsce obowiązek finansowania systemu ochrony zdrowia leży na rządzie.
   • Tobi
    21.03.2020 21:57
    Do TOMASZLL: A co robiła obecna opozycja - zamiast działać merytorycznie dla dobra wspólnego (jak wielokrotnie o tym mówił JPII), od razu obwołała się totalną. Wywołała wojnę polsko-polską, nie mogąc darować utraty władzy (czytaj: stanowisk dla pociotków i pieniędzy) - mam takiego totalsa w rodzinie, to wiem o czym piszę. Takie zwalczanie rodaków, obdzieranie z godności, było chyba tylko w okresie stalinowskim w PRL, kiedy komuniści oskarżali akowców, że są faszystami i współpracowali z Niemcami. Czy widziałeś, aby jakaś rodzina się rozwijała, kiedy jest w nieustannej wojnie? Dlatego muszą być plagi, kiedy ludzie daleko odchodzą od przykazań Bożych.
   • Anonim (konto usunięte)
    21.03.2020 22:00
    @Tobi - niestety piszesz nieprawdę. Widzę co robi opozycja na szczeblu lokalnym. Wojna polsko-polska to zasługa całej elity POPIS.
    Natomiast tutaj nie jest ważne co robi opozycja, tylko co robi rząd, a czytam że oprócz ewakuacji szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą dziś kolejny oddział zamknięto w innym szpitalu. Bo zabrakło odwagi testowania. Albo masek.
   • Tobi
    21.03.2020 22:32
    "Świetny" jesteś. Jeśli dojdzie do jakiegoś niekorzystnego zdarzenia, to od razu na konto rządu. Należy Ciebie uczynić głównym doradcą rządów Włoch, Hiszpanii, Francji i Niemiec jednocześnie. Masz gotowe recepty, które uratują Europę. Wybacz za sarkazm, ale rzeczywistość jest bardziej złożona niż jesteś sobie w stanie to wyobrazić. Ponadto okładanie się w portalach,, kiedy stajemy przed zagrożeniem, które pojawia się raz na 100 lat jest mało sensowne, co zrozumiało wiele posłów w Sejmie.
   • Anonim (konto usunięte)
    22.03.2020 07:00
    Zasoby szpitali winny być bezwzględnie chronione, bo przecież w Polsce nie tylko ten wirus występuje. A jak widać procedury w tym zakresie nie działają.
    Od stycznia było wiadomy o skali zarażeń i był czas się przygotować. A to że rządy (nie tylko polski) przespały to jest kwestia ich rozliczenia po pandemii.
    A Polskę ratuje nie rząd, ale rzesze ludzi dobrej woli, bo taki mamy charakter narodowy.
   • MarekB
    22.03.2020 08:54
    Tomasz, ty myślisz, że w 5 lat można odbudować to co było niszczone przez 8? W dodatku z ciągłym wkładaniem kija w szprychy przez totalną opozycje która te próby odbudowy ciągle torpeduje?
   • Anonim (konto usunięte)
    22.03.2020 09:02
    @MarekB - system ochrony zdrowia w Polsce był i jest niszczony przez większość ekip rządowych. A ostatnia poważna reforma miała miejsce w 1998 roku i od tej pory usilnie się niszczy tamte założenia budując co ekipa nową strategię.
    Nie ulegaj bzdurnej propagandzie zwalania winny na innych. Bo tutaj winę ponoszą wszyscy politycy.
    ps. identyczna sytuacja jest w nauczaniu a decyzja o wydaniu pieniędzy na rozwalenie gimnazjów zamiast na informatyzację szkół dziś się mści.
   • MarekB
    22.03.2020 09:09
    Twojej Tomaszu propagandzie na pewno nie ulegnę, możesz być tego pewien.
   • Anonim (konto usunięte)
    22.03.2020 09:14
    Ale jaka propaganda? Prawda o systemie ochrony zdrowia jest znana każdemu, kto z tego systemu jest zmuszony korzystać. Prawdą jest, że każdy kolejny rząd ma swój pomysł, który niweczy działania poprzedników.
    Prawdą jest, to co np. powiedziała eks posłanka w Łomży, to co widać przy ewakuacji zarażonych oddziałów szpitalnych etc.
   • Tobi
    22.03.2020 09:16
    TOMASZLL jak ty niesprawiedliwie piszesz. Żeby nie opisywać wcześniejszych nieszczęść, kraj po zastoju z czasów PRL, po wielkiej, destrukcyjnej i niekorzystnej wyprzedaży firm w latach 90-tych także tych farmaceutycznych, następnie po niezbyt udanych 8 lat rządów PO-PSL, kiedy pozwolono na wyprowadzenie do rajów podatkowych 250 mld zł, ma mieć taką samą służbę zdrowia jak Niemcy na które pracuje cała Europa, czy Korea Płd. Wielu specjalistów twierdzi, że testy na bardzo szeroką skalę nie stanowią żadnej gwarancji, bo osoba, u której wynik był negatywny, po 12 godzinach może okazać się już zakażona. Poza tym, testów nie można robić bez końca. Niemcy już się zatykają tymi testami. Co do zarażonego personelu, to co mają powiedzieć Włosi, gdzie jest zarażonych 2600 pracowników służby zdrowi czy Francuzi. Gimnazja zostały wygaszone, a nie rozwalone i bardzo dobrze. Informatyzacja tylko jest fajnym hasłem, natomiast niewiele wnosi wartości dodanej - dużo więcej zależy ucznia, a z tym obecnie nie jest najlepiej.
   • Anonim (konto usunięte)
    22.03.2020 09:25
    Co do liczby testów i czasu ich wykonywania zapewne odpowiedź poznamy za kilka dni. A co do informatyzacji szkół to dziś minister wymaga od nieprzygotowanych szkół przejścia w trybie pilnym na e-nauczanie.
    Przy czym dzięki np. roztropnemu podejściu i wydaniu wielu pieniędzy (przy sprzeciwie wielu) Gdańsk ma gotowy system takiej edukacji i obecnie jest gotowy praktycznie do prowadzanie e-nauczania.
   • Tobi
    22.03.2020 09:52
    Masowe testy, to nie taka prosta sprawa, w końcu Włosi w Lombardii, uważają, że może być zarażonych kilka razy więcej ludzi, gdyż wskaźnik umieralności wynosi powyżej 9% i dlaczego nie chodzą od domu do domu, aby je robić? Kidawa-Błońska powiedziała, aby robić masowe testy i powtarzają to teraz politycy opozycji. Możemy tylko przez to uzyskać spalenie pieniędzy i zużycie sprzętu, a przy okazji zaczniemy zatykać system tak jak w Niemczech. Oczywiście w pojedynczych przypadkach potem okazuje się, że mogłoby to zmienić sytuację, ale bądź tu mądrym. W sumie nie zazdroszczę rządzącym. Duża odpowiedzialność, ale ile wylewa się na nich hejtu. Tak przy okazji, w 2009 na grypę A/H1N1 zachorowało w Polsce 133 970 ludzi, a zmarło 182 osoby. W owym czasie Kopacz nie kupowała w nadmiarze szczepionek i bardzo chwalono jej decyzję.
   • Anonim (konto usunięte)
    22.03.2020 10:13
    Tak jak pisałem, to nie jest tak, że każdy ma być badany codziennie. I nie interesuje mnie co kto powiedział.
    Widzę paraliż oddziałów szpitalnych i być może dla Ciebie to trudno, ale np. dla mnie to jest problem. Przecież nie jest tak, że nagle mamy jedną chorobę, a inne jakby czekają na koniec pandemii.
    I owszem, może da się uratować więcej chorych na COVID19, ale w tym czasie inni pacjenci umrą. Nie wliczy się ich do statystyk pandemii i po problemie? Naprawdę?
    Już to tutaj pisałem - jestem w grupie dla której COVID19 może być śmiertelny, więc nie jestem hejterem, ale dopominam się o bezpieczeństwo dla siebie i moich bliskich.
   • Tobi
    22.03.2020 10:50
    Wszystkiego się dopinamy i wszystko się nam należy. Ale dużo zależy też od nas, jak będziemy się zachowywać w czasie tej epidemii. Oby nie tak, jak znajomy Grodzkiego - naczelny pielęgniarz Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie, który chodził do pracy, choć był zarażony koronawirusem. W szpitalu wybuchła panika i jego praca została zaburzona.
   • Anonim (konto usunięte)
    22.03.2020 12:05
    Nie bardzo rozumiem o czym piszesz. Co mnie obchodzi jakiś lekarz, który zarażał. Mamy pytanie czemu system pozwala na takie sytuacje?
    I nie rozumiem, jakim prawem uważasz, ze moje życie jest mniej warte niż kogoś zarażanego tym wirusem. Notabene, jak zachoruję a nie zdążą zrobić testów przed moja śmiercią to pytanie jak ja zakwalifikują. Bo zapewne nie umrę na koronawirusa.
   • BabaJaga1
    27.03.2020 20:06
    Tobi jak narazie to Niemcy na leczenie przyjmuja jeszcze chorych Francow.Mozliwe,ze system sie zatka ale narazie sie sprawdza
  • CSOG
   21.03.2020 20:23
   To jeszcze tylko lokowanie produktu, czy już płatny pakiet reklamowy ? :\
   Opozycjo zbaw nas od wirusa ... :)) :))
   Gdyby tylko kto inny był przy władzy robilibyśmy sobie testy po trzy razy dziennie ... na wszystko!
   :)) :)) :))
   Dystrybutory z maseczkami stałyby na każdym rogu ulicy - za darmo. Bierzcie i noście.
   :)) :)) :))
   Gdyby opozycja była teraz przy władzy mielibyśmy i szczepionki i lekarstwa na koronawirusa.
   I służba zdrowia byłaby dofinansowana. Gdyby tylko opozycja była przy władzy.
   Problem tylko w tym, że była. A nie widzę jakoś tych wyposażonych szpitali które obecna władza by zamykała.
   Gdyby opozycja była przy władzy, szpitale które mieliśmy i mamy byłyby sprywatyzowane i leczyliby się wyłącznie finansowo uprzywilejowani. Dopiero wtedy niektórzy przekonali by się co oznacza wyrażenie "przywileje".
   Ja jednak wolę ten obecny "gorszy" scenariusz. :))
   • MarekB
    22.03.2020 09:07
    Bardzo niewiele brakowało do masowej "prywatyzacji" szpitali. Ciekawe czy prywatni właściciele zmienialiby swoje dochodowe biznesy w zamknięte oddziały zakaźne i leczyli biedaków.
   • Anonim (konto usunięte)
    22.03.2020 09:16
    Gdyby sprywatyzowano szpitale, to na pewno byłoby lepiej. Problem w tym, że nikt nie chciał ich sprywatyzować
  • giles
   23.03.2020 14:55
   to oczywistem ze kraje, ktore radza sobie z wirusem lepiej (np korea czy singapur) stawiaja na masowe testy serologiczne. rzad pis tych testow nie chce bo boi o statystyki i poparcie dla dudy. tak wiec cena zwyciestwa dudy bedzie smierc (glownie starszych) ludzi.
   • Anonim (konto usunięte)
    23.03.2020 14:59
    Wiesz, wyłączenie oddziału szpitalnego na 7 dni, bo trzeba czekać na testy pracowników i chorych zaczyna być dramatem nie dla chorych na COVID19 ale np. onkologicznych czy jak w Gdańsku także dzieci.
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg