• Król Dawid
    04.11.2015 17:15
    Pytanie jest tego rodzaju czy nie wystarczy zamknąć dostępu do tego typu serwisów na terytorium RP? Skoro ktoś stwierdza przestępstwo i nie reaguje to znaczy, że współuczestniczy w przestępstwie, a takie coś się nazywa przestępstwem przez zaniechanie.
  • Melchi
    04.11.2015 19:56
    Nie negując problemu praw autorskich, zauważam jednocześnie mieszanie pojęć i wielkie oszustwa w tym zakresie robionych przez ustawodawców i różnego rodzaju tzw. "legalnych" przedsiębiorstw. Np. czym innym jest prawo AUTORSKIE od prawa HANDLOWEGO, a o tym to nikt się nie zająknie.
    Prawo autorskie mówi jedynie o tym do kogo należy dane dzieło i ma do niego pełne prawa jako twórca. A obrotem tym dziełem powinny zajmować się różne instytucje w ramach prawa handlowego, ale to by się wiązało z konkurencją i wolnym rynkiem i aby tego uniknąć lobbują że mają niby jakieś jedyne prawa autorskie.
    O takie moje przemyślenia w temacie.:)
    • Król Dawid
      04.11.2015 22:06
      W przypadku sprzedawcy praw do transmisji prawa autorskie należą np. do UEFA, a prawa handlowe do nabywcy praw pośrednictwa czyli np. do nc+.

      W prawie moralnym jest postawione pytanie o to czy nie przywłaszczam sobie cudzego dobra lub usługi. Co jest możliwe tylko wtedy gdy w łańcuchu produkcji zajmuję miejsce po autorze i nabywcy praw i czerpię zysk z nielegalnego obrotu cudzym dobrem lub usługą, i niemożliwe w przypadku prywatnego użytku plików z muzyką czy promocji wiedzy np. w kontekście jej popularyzowania, bowiem wiedza nie ma charakteru odkrywczego tylko poznawczy (człowiek nie kreuje praw kierujących światem tylko je poznaje). Co prawda zgodnie z prawem kodyfikowanym takie postępowanie należy nazwać paserstwem, ale nie rozpoznaję tutaj nakazów prawa stanowionego tylko naturalnego a to nakazuje rozpoznać przyczyny. W prawie moralnym autor lub nabywca praw nie mogą ponieść szkody materialnej i/lub moralnej z powodu ukierunkowania procesu produkcji na popularyzację dzieła, która ma pierwszorzędne znaczenie przed prawami autorskimi czy handlowymi. Niezależnie od tego w zgodzie z prawem stanowionym tylko autor i nabywca praw mają prawo do czerpania korzyści materialnych z obrotu dziełem.
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg