Naukowcy: Alkohol zwiększa ryzyko raka

Picie alkoholu przyspiesza skracanie końcówek chromosomów, czyli telomerów i tym samym zwiększa ryzyko raka - ostrzegli naukowcy z Włoch podczas tegorocznego spotkania Amerykańskiego Związku Badań nad Rakiem.

Telomery to ochronne sekwencje DNA na końcach chromosomów. Są bardzo ważne dla genetycznej stabilności komórek. Skracają się wraz z każdym podziałem komórki, co wpływa na proces starzenia całego organizmu.

Nadużywanie alkoholu nasila stres oksydacyjny i procesy zapalne - mechanizmy przyspieszające skracanie telomerów. Z kolei skracanie telomerów zwiększa ryzyko raka, co doprowadziło naukowców z Milanu do hipotezy, że osoby, które dużo piją i mają krótkie telomery, częściej chorują na raka.

Żeby to sprawdzić doktor Andrea Baccarelli wraz z kolegami badał DNA 59 osób nałogowo nadużywających alkoholu i 197 osób pijących alkohol w różnych ilościach w zależności od sytuacji. Uczestnicy obydwu grup byli dobrani pod względem wieku, zwyczajów żywieniowych, aktywności fizycznej, poziomu stresu wywoływanego pracą i warunków środowiskowych.

Okazało się, że długość telomerów jest znacząco obniżona u ludzi pijących duże ilości alkoholu - w porównaniu z osobami niepijącymi, alkoholicy mają telomery prawie o połowę krótsze.

Jak podkreślają autorzy doniesienia, różnica w długości telomerów u osób pijących jest bardzo wyraźna, co dowodzi jak silny wpływ na nasz organizm ma alkohol i tłumaczy zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów u alkoholików.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg