Oxford testuje szczepionkę przeciw HIV

Uniwersytet Oksfordzki rozpoczął 5 lipca próbne szczepienia przeciwko HIV w ramach badania klinicznego pierwszej fazy w Wielkiej Brytanii.

Celem prób badawczych HIV- CORE 0052, jest ocena bezpieczeństwa, tolerancji i immunogenności szczepionki HIVconsvX – szczepionki tzw. mozaikowej skierowanej do szerokiego zakresu wariantów HIV-1, co czyni ją potencjalnie odpowiednią dla szczepów HIV w każdym regionie geograficznym - informuje serwis www.ox.ac.uk.

Trzynastu zdrowych dorosłych, w wieku 18-65 lat, u których uważa się, że nie występuje wysokie ryzyko zakażenia, początkowo otrzyma jedną dawkę szczepionki, a następnie kolejną dawkę przypominającą po czterech tygodniach.

Próba jest częścią Europejskiej Inicjatywy Szczepień przeciwko AIDS (EAVI2020), międzynarodowego projektu badawczego finansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu ochrony zdrowia Horyzont 2020.

Profesor Tomáš Hanke, profesor immunologii szczepionkowej w Jenner Institute na Uniwersytecie Oksfordzkim, prowadzący badania, wskazuje, że „skuteczna szczepionka przeciwko HIV była niedostępna przez 40 lat. To badanie jest pierwszym z serii ocen tej nowej strategii szczepień zarówno u osób bez wirusa HIV w celach profilaktycznych, jak i u osób żyjących z HIV w celu wyleczenia”.

Zarazem przypomina, że tempo spadku liczby nowych zakażeń HIV nie osiągnęło prognozowanego w 2016 r. progu mniej niż 500 000 nowych zakażeń rocznie w 2020 r.

„Nawet przy intensyfikacji leczenia antyretrowirusowego i profilaktyki, szczepionka pozostaje najlepszym rozwiązaniem i prawdopodobnie kluczowym elementem każdej strategii kończącej epidemię AIDS” - dodaje.

Naukowcy mają nadzieję, że będą mogli zgłosić wyniki badania HIV-CORE 0052 do kwietnia 2022 roku. Planowane jest również rozpoczęcie podobnych prób w Europie, Afryce i USA.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg