Archeolodzy przebadali starożytny kurhan

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego zakończyli wykopaliska na cmentarzysku kurhanowym z wczesnej epoki żelaza, odkrytym w lasach koło wsi Samławki na Warmii. Odsłonięte i zrekonstruowane kamienne kręgi zostaną udostępnione turystom.

Odnalezione w głębi lasów na południe od Samławek cmentarzysko pochodzi z V-IV wieku p.n.e. i należało do zachodniego odłamu Bałtów. Składa się z sześciu usypanych z kamieni i ziemi kopców o średnicy 10 m i 1,5 m wysokości. Archeolodzy przebadali w tym roku pierwszy z tych kurhanów.

Po usunięciu wierzchniej warstwy ziemi odsłonięto monumentalny krąg kamienny, wewnątrz którego znajdowała się komora grobowa zawierająca pochówki ciałopalne. Szczątki były składane w glinianych popielnicach rozmieszczonych na kwadratowym bruku, przykrytym kamienną kopułą. Większość wykopalisk w tym miejscu przeprowadzono latem. Przez ostatni tydzień pracownicy i studenci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego poszukiwali pod kamiennym brukiem kolejnego poziomu grobów.

"Po zakończeniu badań zrekonstruowaliśmy wnętrze kurhanu. Pozostawiamy je w formie otwartego grobowca. Chcemy stworzyć tutaj park archeologiczny, który zostanie udostępniony do zwiedzania turystom" - powiedziała PAP kierująca pracami dr Agnieszka Jaremek.

Kamienne kręgi z leśnego cmentarzyska mają być atrakcją ścieżki turystycznej, jaką chce zorganizować Nadleśnictwo Mrągowo.

W ciągu kilku miesięcy archeolodzy przekażą do urzędu konserwatorskiego w Olsztynie dokumentację z badań i wniosek o wpisanie obiektu do rejestru zabytków. Wrócą do Samławek w kolejnych sezonach wykopaliskowych, aby przebadać i zrekonstruować pozostałe leśne kurhany.

Badania są częścią projektu badawczego, służącego poznaniu dziedzictwa kulturowego Pojezierza Mrągowskiego od epoki żelaza, przez okres wpływów rzymskich po wczesne średniowiecze. Projekt jest efektem współpracy Uniwersytetu Warszawskiego z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg