Utworzenie Ekobazaru, innowacje i udoskonalenia w produkcji zdrowej żywności - to niektóre efekty działań klastra "Dolina ekologicznej żywności", stworzonego dla rozwoju rolnictwa ekologicznego we wschodniej Polsce.
"Klaster skupia firmy, dostawców produkujących ekologiczną żywność, jak też instytucje i organizacje wspierające rozwój rolnictwa ekologicznego" - powiedział Jacek Lipski z biura prasowego "Doliny Ekologicznej Żywności" w Lublinie.
Klaster "Dolina Ekologicznej Żywności" powstał w styczniu 2010 r. Zrzesza obecnie 18 różnych podmiotów. Są to producenci żywności, produktów regionalnych, gospodarstwa ekologiczne, zakłady przetwórcze, a także naukowy Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach oraz organizacje zrzeszające producentów i stowarzyszenia promujące ekologiczny styl życia.
Jednym z efektów działalności klastra jest stworzenie w sierpniu ub. roku Ekobazaru. Jest to stałe miejsce, na Starym Mieście w Lublinie, gdzie w każdą sobotę lokalni producenci ekologicznej żywności, skupieni w klastrze, sprzedają i prezentują swoje produkty. Są to m.in. sery, wędliny, pieczywo, miody, oleje, kasze, soki, ale też warzywa i owoce. "To dla uczestników klastra możliwość stałej obecności na rynku Lublina, a także nawiązywania kontaktów i współpracy" - dodał Lipski.
Dzięki współpracy i współdziałaniu firm i instytucji należących do klastra, w ciągu dwóch lat jego istnienia udało się wprowadzić na rynek 13 nowych produktów, a w 26 przypadkach wprowadzono innowacyjne metody produkcji lub sprzedaży ekologicznej żywności.
Między innym dzięki kooperacji dwóch firm stworzony został nowy produkt - olej lniany z dodatkiem żeń-szenia. W jednej z firm wędliniarskich rozpoczęto produkcję szynki "samodojrzewającej" i wprowadzono nowe ekologiczne udoskonalenie - wykorzystanie serwatki jako środka dezynfekującego w procesie technologicznym produkcji wędlin. Inna z firm, produkująca soki owocowe, wprowadziła nowe opakowania - kartony z kranikami.
Uczestnictwo w "Dolinie Ekologicznej Żywności" daje członkom klastra m.in. możliwość reklamowania swoich produktów poprzez ich prezentacje na różnych spotkaniach - konferencjach, ekoforach, jarmarkach, targach żywności ekologicznej. Dotychczas takich spotkań z udziałem uczestników klastra odbyło się kilkadziesiąt.
Członkowie klastra mają też możliwość korzystania z ekspertyz i badań naukowych, np. laboratoryjnych, dotyczących obecności różnych substancji w produktach, ale też badań konsumenckich lub rynkowych. Przystąpienie do klastra daje też uczestnikom możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez różnego rodzaju szkolenia, np. dotyczące sposobów i programów pozyskiwania dotacji unijnych na rozwój produkcji, a także w warsztatach zawodowych np. dla serowarów.
Jak zaznaczył Lipski, klaster ma charakter otwarty. Przystąpić do niego mogą firmy produkujące ekologiczną żywność i organizacje lub instytucje popularyzujące rolnictwo ekologiczne z województw lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko- mazurskiego i podlaskiego.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.