Powstaje sztuczne Słońce

To jeden z najdroższych projektów badawczych w historii. Wedle założeń sztuczne Słońce będzie wytwarzać co najmniej 10 razy więcej energii niż zużywać. W projekcie ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) biorą udział również Polacy.

Reklama

Badania zakładają zbudowanie w Cadarache na południu Francji reaktora termojądrowego, który będzie produkował energię w taki sam sposób jak Słońce i inne gwiazdy, czyli w procesie fuzji termojądrowej. W skład "paliwa" jądrowego w urządzeniu ITER wchodzić będą deuter i tryt. Są to izotopy wodoru, które w swoich jądrach atomowych mieszczą dodatkowe neutrony. W odpowiednich warunkach jądra tych izotopów wodoru zmieniają się w jądra helu, uwalniając przy tym dużą energię. Wedle założeń sztuczne Słońce będzie wytwarzać co najmniej 10 razy więcej energii niż zużywać.

W projekcie ITER biorą udział Unia Europejska, Chiny, Indie, Rosja, Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa. Szacowane koszty realizacji badań to ponad 20 mld euro, co czyni ITER drugim najdroższym (zaraz po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) projektem badawczym na świecie.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • NocturnoCathedra
  08.04.2014 19:26
  Od kiedy to UE jest państwem, aby zestawiać ją z innymi?
 • mj
  09.04.2014 08:27
  @pawel
  Do czasu aż projekt wypali większość UE będzie krajami arabskimi ;)
 • uwaga
  10.04.2014 09:36
  To są zmarnowane pieniądze.
  Obserwujcie ten projekt i wspomnijcie kolejny przykład nieetycznego wyciągania pieniędzy na "naukę".
 • piotr
  11.04.2014 07:48
  Pytanie czy sobie poradzą z plazmą? Jak nie to będą następne lata badań.

  Mi osobiście podoba się fuzja termojądrowa wywoływana laserami- maszyna Z, National Ignition Facility.

  http://www.if.pw.edu.pl/~pluta/pl/dyd/mtj/zal1/pz09/Kossakowski-MiTJ1.pdf

  Tak na marginesie można jeszcze zbudować fuzor- jest to kolejny sposób wywołania fuzji na małą skalę. Mam w planach budowę takiego cacka w celach hobbystycznych. Na zachodzie ludzie takie kieszonkowe reaktory termojądrowe sobie budują.

  http://www.electricalfun.com/WorkbenchFun/Fusor_William_Jack.aspx
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama