Niebezpieczne tatuaże z henny

Do szpitali zgłasza się coraz więcej ofiar wakacyjnych tatuaży z henny - donosi "Rzeczpospolita".

Reklama

Popularne w nadmorskich kurortach tymczasowe tatuaże z henny nie tylko uczulają, ale potrafią ujawniać utajone alergie i choroby skóry. Zdarza się bowiem, że zawierają trującą p-fenylenodiaminę, dozwoloną jako składnik utleniających farb do włosów. Często uczula jednak sama henna, barwnik z liści lawsonii bezbronnej, w Polsce popularna jako farba do brwi i rzęs.

"Ostra reakcja zapalna ze zmianami wypryskowymi, swędzeniem, pieczeniem i strupami najbardziej zagraża dzieciom, które mają skórę suchą i nadwrażliwą. Bywa, że składniki ujawniają utajoną alergię, atopowe zapalenie skóry lub inne choroby" - mówi prof. Andrzej Kaszuba, kierownik Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Łodzi.

Anna Obuchowska z gdańskiego sanepidu mówi, że inspektorzy nie prowadzą rutynowych kontroli stoisk plażowych. "Czujnością powinni wykazać się sami rodzice i nie oddawać dziecka w ręce osoby, która kładzie na skórę barwnik nieznanego pochodzenia. »Bezpieczne« tatuaże wcale nie są bezpieczne" - dodaje Anna Obuchowska.

«« | « | 1 | » | »»
 • Wojciech
  17.09.2014 13:02
  Hennowa pasta składa się ze sproszkowanych liści krzewu Lawsonia Inermis oraz różnych dodatków (najczęściej jest to woda, sok z cytryny, olejki eteryczne, cukier, sklepowa pasta może też zawierać konserwanty i barwniki). Ewentualne reakcje alergiczne są powodowane właśnie przez te dodatki oraz PPD, czyli substancja, którą niektóre firmy do henny dodają. PPD jest składnikiem czarnych farb do włosów i jest znane głównie z tego, że z łatwością barwi na czarno oraz może powodować bardzo silne reakcje alergiczne, poparzenia a nawet blizny. Tzw. "czarna henna" może być więc bardzo niebezpieczna a z prawdziwą henną nie ma zbyt wiele wspólnego (czasami w takiej paście w ogóle nie występuje henna). (cyt. ze strony "Śląskie hennowanie" http://henna-katowice.blogspot.com/p/jak-dbac-o-wzor.html)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama