Wulkany pomogły dinozaurom

Intensywne erupcje wulkaniczne sprzed 200 mln lat pomogły dinozaurom w opanowaniu naszej planety - informuje serwis internetowy BBC.

Reklama

Gwałtowne erupcje wulkaniczne 201,4 mln lat temu doprowadziły do globalnego wymierania pod koniec epoki triasu. Z powierzchni Ziemi znikło wówczas 50 proc. tetrapodów (czworonożnych zwierząt), 50 proc. roślin lądowych i 20 proc. rodzin zwierząt morskich.

Prawdopodobnie wtedy wyginęły również krurotarsany, najwięksi ówcześni konkurenci dinozaurów. Taki scenariusz sugerują naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Tajwanu. Z kolei dinozaury przetrwały i zdołały zapanować na Ziemi na 135 mln lat.

Zdaniem naukowców erupcje wulkaniczne mogły dramatycznie zmienić klimat na Ziemi na ekstremalnie cieplarniany. W atmosferze podniósł się znacznie poziom dwutlenku węgla i tzw. aerozoli, tworzących się z unoszących się pyłów.

Zarówno zmiany atmosferyczne, jak i wymieranie było kwestią kilkudziesięciu tysięcy lat - wyjaśnia główna autorka badań, Jessica Whiteside z Brown University w Providence.

Naukowcy nie potrafią wyjaśnić, jaki był mechanizm wymierania. Nie wiedzą też, dlaczego dinozaurom udało się przetrwać.

Naukowcy badali m.in. wielkie rozlewisko lawy (Central Atlantic Magmatic Province - Camp), które kształtowało się przez ok. 700 tys. lat podczas rozpadu superkontynentu Pangea.

"To największe znane rozlewisko lawy bazaltowej w Układzie Słonecznym. Rozciąga się na obszarze 9-11 mln km kw. Dla zobrazowania skali, jest to jedna trzecia powierzchni Księżyca" - opisuje Whiteside.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Autopromocja

    Reklama

    Reklama

    Reklama