Zmiany klimatu spowodują epidemie cholery?

Ocieplanie się klimatu niesie ryzyko wybuchu epidemii cholery w Ameryce Północnej - ostrzegli eksperci podczas odbywającej się w Ottawie konferencji Canadian Water Network.

Reklama

Jak przypomniały kanadyjskie media, jeszcze na początku XX wieku epidemie cholery zdarzały się w Montrealu, Bostonie czy Nowym Jorku. Kres położyła im budowa systemów kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków.

Jednak, jak mówiła podczas konferencji w Ottawie profesor Rita Coldwell z Uniwersytetu Marylandu, światowej sławy ekspert cytowana przez telewizję CBC, zmiany klimatu i związana z nimi większa częstotliwość występowania ulewnych deszczy są już istniejącym zagrożeniem dla oczyszczalni ścieków. Na przykład w Stanach Zjednoczonych, w Milwaukee, miejski system kanalizacyjny nie uporał się z ulewnymi deszczami w lipcu ubiegłego roku i miasto zostało zalane ściekami.

Kanadyjscy eksperci zwracali uwagę na zakończonej w czwartek konferencji na problem systemów kanalizacyjnych szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma dużych i bogatych spółek zarządzających systemami dostarczania bieżącej wody i zagospodarowania ścieków.

Profesor Coldwell od wielu lat w swoich wystąpieniach - dostępnych także w internecie - wskazuje, że w dzisiejszym świecie podróżują nie tylko ludzie, lecz także choroby. Niektóre, jak cholera, pojawiają się na nowo po dziesiątkach lat nieobecności: tak zdarzyło się w Ameryce Łacińskiej w latach 1990. Rosnąca temperatura wody jest jednym z czynników ułatwiających rozprzestrzenianie się cholery.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KANADA, ZDROWIE

 • Krzysiek
  05.03.2011 12:01
  Problem ma swoją przyczynę.
  Może w tak globalnym spojrzeniu dostrzeże się, że epoka globalnie regulujących życiem społecznym (m.in. handel CO2, plantacje dotowanego rzepaku itp) się nie sprawdza, a wręcz ma globalnie niszczący wpływ.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama