Rzadki wizerunek Meduzy ze skrzydłami na rzymskiej mozaice

Mozaikę z czasów rzymskich z rzadkim wizerunkiem głowy Meduzy ze skrzydłami odkryto w trakcie badań starożytnej willi w zachodniej Hiszpanii - podał portal Ancient Origins.

Wielobarwną mozaikę, liczącą 1800 lat, odkryto na stanowisku archeologicznym Huerta de Otero w mieście Merida (prowincja Badajoz), niedaleko granicy z Portugalią.

TELEVISIÓN EXTREMEÑA TVEX 26-07-23 DESCUBREN MOSAICO DE MEDUSA EN UNA DOMUS ROMANA DEL YACIMIENTO DE LA HUERTA DE OTERO

Stanowisko to jest badane od 1976 r. Już wtedy odkryto pozostałości dużej, bogatej willi ("domus"). Kolejny etap badań rozpoczął się w 2019 r. Odnaleziono wówczas pozostałości kilku nowych pomieszczeń, a także ulicy biegnącej równolegle do murów miasta.

Najnowszym odkryciem jest mozaika o powierzchni 30 m2, przedstawiająca w centralnej części głowę Meduzy. Wokół Meduzy - według relacji archeologów - umieszczono maski, wzory geometryczne oraz przedstawienia dzikiej przyrody, wśród których jest ryba oraz cztery kolorowe pawie, będące symbolami czterech pór roku.

Sama Meduza jest umiejscowiona w centrum wzorzystego ośmiokąta, który - zdaniem naukowców - obrazuje tarczę Ateny (według mitologii głowę Meduzy odciął Perseusz, wykorzystując do tego wypolerowaną tarczę, w której widział oblicze potwora).

Meduza ma okrągłą twarz, wyłupiaste oczy, rozczochrane włosy, lekko odwróconą twarz i skrzydła wystające ze skroni.

Jak podał archeolog z Barraeca II Professional School dr Jos, Vargas, Meduzę przedstawiono z charakterystycznymi grubymi brwiami, co miało znaczenie "apotropaiczne", czyli chroniące przed złem (wierzono bowiem, że spojrzenie w oczy Meduzie mogło obrócić patrzącego w kamień).

Mitologiczną Meduzę, najmłodszą z Gorgon, początkowo przedstawiano jako potwora z wijącymi się wężami zamiast włosów, brodą i groźnie wyglądającymi zębami. W okresie rzymskim, ok. 100 roku n.e., Meduza - jak opisał dr Vargas - miała już po prostu gęste, kręcone włosy, rozwiane na wietrze i odwróconą głowę - na wzór przedstawień Aleksandra Wielkiego.

Jak powiedział dyrektor Monumental City Consortium F,lix Palma, mozaika jest w bardzo dobrym stanie. Odkryto również dobrze zachowane fragmenty malowideł i motywy rzeźbiarskie w pozostałościach budynku.

Jedna z interpretacji mozaiki sugeruje, że skrzydła wystające z czoła Meduzy mogą wiązać ją z inną postacią z mitologii - boskim posłańcem Merkurym. Jednak ukazywanie Meduzy ze skrzydłami może wynikać po prostu z wolności artystycznej i indywidualnego podejścia do mitologii, zgodnie z którym dodanie skrzydeł tej postaci podkreśla jej szybkość oraz nadprzyrodzoną, śmiercionośną naturę.

Hiszpańskie miasto M,rida, będące stolicą regionu Estremadura, jest nazywane "hiszpańskim Rzymem". Zostało założone przez Oktawiana Augusta w 25 r. p.n.e. Za czasów rzymskich powstał tu m.in. teatr, amfiteatr, świątynie, mosty i akwedukty, których część przetrwała do dziś.(PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg